Siyasal iletişim ve medya bağlamında ulusal gazetelerin siyasi liderlere yaklaşımı
The approaches of the national newspapers towards political leaders in the context of political communication and media
  1. Tez No: 649318
  2. Yazar: MERVE SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUR IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Türkiye, 16 Nisan 2017'de yapılan Anayasa Değişikliği Referandumu ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçmiştir. Ancak 3 Kasım 2019 yılında yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı Seçimi, erken seçim kararı ile öne alınmış ve 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşmiştir. Seçim dönemlerinde, medya önemli bir rol üstlenmekte, siyasi aktörlerin hedef kitlelerine yönelik yaptığı faaliyetler, medya aracılığı ile halka ulaşmaktadır. Gazetelerin izledikleri yayın politikaları ve hedef kitleleri düşünüldüğünde, her gazetenin kendi bulunduğu siyasi kesime yönelik olarak haber içerikleri oluşturmaya meyilli olduğu bilinmektedir. Özellikle seçim dönemlerinde bilinçli veya bilinçsiz olarak oluşturulan içerikler, okuyucuların oy verecekleri siyasi liderlere karşı tutumlarında değişiklikler meydana getirebilmektedir. ''Siyasal İletişim ve Medya Bağlamında Ulusal Gazetelerin Siyasi Liderlere Yaklaşımı'' isimli bu tez çalışmasında, ulusal gazetelerin 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sürecinde siyasi liderlerin haberlerine nasıl yaklaştığı İçerik Analizi yöntemi ile analiz edilmiş, ortaya çıkan sonuçlar siyasal iletişim ve medya bağlamında değerlendirilmiştir. Gazetelerin 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde tarafsız kalmadığı ve yayın politikaları doğrultusunda siyasi liderlere yaklaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey changed the parliamentary system to the Presidential System by the Constitutional Amendments Referendum that was held on April 16, 2017. However, the Presidential Election, which is expected to be held on November 3, 2019, scheduled to an earlier time with the decision of early election, and it was held on June 24, 2018. During the election periods, media plays an important role and political agents' activities for the target audience reach the public via media. Considering the newspapers' publication policies and their audiences, each newspaper tends to create its news content for its political fraction. Especially, during the election periods, intentionally or unintentionally created contents, may alter readers' attitudes on voting political leaders. In this thesis study, titled“The Approaches of The National Newspapers Towards Political Leaders in the Context of Political Communication and Media”, during the presidential elections of June 24, 2018, national newspapers' approaches towards political leaders news is analyzed with the Content Analysis method and the results evaluated in the context of political communication and media. It was determined that the newspapers didn't act impartially on June 24, 2018 presidential elections and they approached political leaders in the line with their publication policies.