The status of Palestine in the United Nations and its implications for the Israeli-Palestinian conflict
Filistin'in Birleşmiş Milletler'deki statüsü ve onun İsrail-Filistin çatışmasına yansımaları
- Tez No: 649319
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE EDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Filistin'in 2011 yılında BM üyeliği için yaptığı başvuru devlet olmanın doğası hakkındaki tartışmaları başlattı ve BM'nin farklı organlarındaki girişimleri yeniden harekete geçirdi. Bu doktora tezi, BM'nin İsrail-Filistin çatışmasındaki rolüne odaklanır ve teorik tartışmaları Filistin örnek olayına uygulayarak devlet olmanın hukuki ve siyasi yönlerini öne çıkarır. İsrail-Filistin çatışmasının siyasi süreci saha düzeyi, BM düzeyi ve onlar arasında müzakereleri de içine alan etkileşimlerin olduğu farklı düzeylerdeki gelişmeler üzerine kuruludur. O nedenle, bu mekanizma İsrail-Filistin çatışması için karmaşık iki düzeyli oyun olarak tanımlanabilir. Saha düzeyinde İsrail'in tek taraflı adımları ve İsrail lehine olan güç dengesizliği İsrailli aktörler için avantaj sağlarken İsrail karşıtı önergelerin Filistinlilerin iddialarını meşrulaştırıcı rolü ve uluslar arası alanda Filistinlilere verilen büyük destek Filistinli aktörler için bazı kazançlar sağlamaktadır. Saha düzeyi bir egemenlik mücadelesine sahne olurken BM düzeyi ise bir uluslar arası meşruiyet mücadelesine yol açmaktadır. Bu doktora tezinde beş Genel Kurul oylaması ve üç Güvenlik Konseyi oylaması, öne çıkan ve temsil gücü yüksek aktörlerin politikaları ve oy verme davranışları açısından analiz edilmiştir. Sonuç olarak, BM süreci Filistinlilerin elini güçlendirmiş ve İsrail-Filistin çatışmasının çözümüne katkıda bulunmuştur. Buna karşın, kapsamlı bir çözüm için bu süreç, dış aktörlerin desteği ve uygun bir bölgesel bağlamla tamamlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The Palestinian application for UN membership in 2011 started the debates over the nature of statehood and reactivated the initiatives in different bodies of the UN. This dissertation focuses on the role of the UN in the Israeli-Palestinian conflict and highlights the legal and political aspects of statehood by applying the theoretical discussions to the Palestinian case. The political process of the Israeli-Palestinian conflict is based on the developments at different levels, namely the ground level, the UN level, and interactions between these levels including the negotiations so this mechanism can be defined as a complex two-level game for the Israeli-Palestinian conflict. Whereas the unilateral actions of Israel and the power imbalance in favor of Israel create an important advantage for the Israeli actors at the ground level, the legitimizing role of the anti-Israeli resolutions for the Palestinian claims and the high amount of support for the Palestinians in the international arena provide some assets for the Palestinian actors. The ground level witnessed a struggle over sovereignty while the UN level created a struggle over international legitimacy. Five General Assembly votes and three Security Council votes in terms of the policies and voting behaviors of the prominent actors and representative cases were analyzed in this dissertation. As a result, the UN process strengthened the hands of the Palestinians and contributed to the settlement of the Israeli-Palestinian conflict. However, it should be accomplished with the support of the external actors and favorable regional context for a comprehensive solution.