Genç Cumhuriyetin modernleşme projesi köy enstitüleri
Modernization project of Young Republic village institutes
  1. Tez No: 649351
  2. Yazar: EMRE TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Köy Enstitüleri, Genç Cumhuriyet yöneticileri tarafından halkın kahir ekseriyetini oluşturan köylüleri, siyasal, kültürel, eğitsel ve ekonomik anlamda belirli bir aşamaya getirebilmek için başlatılan bir girişimdir. Siyasal ve kültürel anlamda yeni Cumhuriyet rejiminin arzuladığı vatandaşların yaratılmasıyla beraber, eski düzenin alışkanlıklarını bırakıp yeni toplumsal düzene uyum sağlamış bir kitlenin varlığı sağlanabilecektir. Eğitim yoluyla köylerinden alınıp enstitülerde yetiştirilen köylü çocuklarının geri döndüklerinde köylerini hem eğitsel hem de ekonomik anlamda bilinçlendirmesiyle birlikte, projenin başlangıçta hedeflenen diğer amaçları da gerçekleşebilecektir. Genç Cumhuriyet yönetiminin arzuladığı ideal ve örnek köylü vatandaşları oluşturabilmek adına başlatılan Köy Enstitüleri sistemini inceleyen bu çalışmada, bahsedilen toplumsal dönüşümün Enstitüler aracılığıyla nasıl gerçekleştirilmek istenildiği ele alınacaktır. Bu kapsamda Enstitüleri meydana getiren olay, olgu ve düşünceler incelenecek ve böylelikle Enstitü sisteminin zemini araştırılacaktır. Enstitülerdeki gündelik işleyiş ise farklı referanslardan alınan bilgilerin mukayese edilmesi suretiyle değerlendirilecektir. Enstitülerin kapanma süreciyle beraber başlayıp yakın zamana kadar hala tartışılan meseleler ise dönemi anlatan birincil kaynaklardan ve dönemi bizzat yaşamış kişilerin hatıratlarından elde edilen bulgular üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Village Institutes are an initiative that was started to bring peasants, who constitute the majority of the people to a certain stage in terms of politicial, cultural, educational and economic aspects by the managers of young Republic. With the creation of citizens desired by Republican regime politically and culturally, It can be provided existence of a mass that has given up the habits of old system and adopted to new social establishment. The peasant children, who were taken from their villages and raised in Institutes through education, when they return, they are raising awareness of their villages educationally and economically so, the other beginning aims of the project may be materialized. In this study, analysing the system of village institutes founded to create ideal and model peasants desired by young Republic, It will be discussed how will be brought about social change by means of Institutes and discussed how the mentioned social transformation is intended to be realized through the Institutes. In this context, the events, facts and thoughts which constitute the Institutes will be examined and the ground of the Institute system will be investigated. The daily functioning at the institutes will be evaluated by comparing the information received from different references. The issues that started with the closure process of the institutes and were still discussed until recently will be examined through the primary sources describing the period and the findings obtained from the memories of the people who lived the period.