Ülkemiz koşullarına uygun yeni yazlık, güzlük ve kışlık elma çeşitlerinin adaptasyonu
Adaptation of new summer, autumn and winter apple varieties to our country conditions
- Tez No: 649362
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Ülkemizde elma derimi Temmuz-Ağustos ve Eylül başında yapılmakta olup. Eylül ayında derimi yapılan elma çeşitlerinde yeterince kaliteli çeşit yoktur. Ağustos-Eylül ayları içerisinde olgunlaşan raf ömrü uzun ve meyve kalitesi yüksek çeşitlerin yetiştirilmesi, tüketicilerin pazarda sürekli kaliteli elma bulabilmesi hedeflenmiştir. Bu durum iç ve dış pazarda büyük avantajlar sağlayacaktır. Denemede yer alan çeşitler içerisinde en erken derimi yapılan Gala Schniga Schnico (14-24 Ağustos), Crimson Snow ise en geç derimi yapılan (10-20 Ekim) çeşit olmuştur. Ağustos ayı içerisinde olgunlaşan çeşitlerden meyve ağırlığı bakımından aylara göre en yüksek meyve ağırlıkları, Eylül ayında derimi yapılan Pıxıe çeşidi (217,83gr) ile Roat King (222,01gr) çeşitlerinde saptanırken, Ekim ayında ise Fuji Fubrax K5 (257,70gr) çeşidinde ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our country, apple skin is done in July-August and early September. In September, there is not enough quality variety in my skin apple varieties. In August-September, it is aimed to grow varieties with a maturing shelf life with high fruit quality and to provide consumers with high quality apples in the market. This is a big advantage in the domestic and foreign markets. Among the variety in experiment Gala Schniga (14-24.08) is the earliest harvested and crimson snow (10-20.10) the latest. Among the variety with the highest fruit weight is pixie (217,83 gr) and roat in september and Fuji Furax K5 (257.70 gr) in October.