Hibrit karpuz tohum üretiminde farklı anaçlar üzerine aşılamanın tohum verim ve kalitesine etkileri
Effects of grafting onto different rootstock seed yield and quality in hybrid watermelon seed production
- Tez No: 649410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR SOLMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışma, hibrit karpuz tohum üretiminde farklı anaçlar üzerine aşılamanın tohum verim ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2019 ve 2020 yılları ilkbahar aylarında yürütülmüştür. Çalışmada 187×125 ve 11×162 nolu hibritlere ait 187 ve 11 numaralı ana hatlar ile 125 ve 162 kod numaralı baba hatlar kalem olarak kullanılmıştır. Kontrol olarak aşısız fideler kullanılmıştır. Nun9075, TZ148, Argentario, 3335 ve PI296341 anaçları ve hatlar kendi üzerlerine aşılanmıştır. Araştırma sonucunda bitki boyu (cm) bakımından özellikle Nun9075 ve TZ148; ana gövdedeki boğum (yaprak) sayısı (adet) bakımından 3335, Nun9075 ve Argentario; ana gövde çapı (mm) bakımından Nun9075, TZ148 ve Argentario; çiçek tozu canlılık testlerinde canlı polen (% ) bakımından genel olarak çok önemli bir fark bulunmamakla beraber Nun9075 ve Argentario; çiçek tozu üretim miktarları (polen/çiçek); toplam verim (kg/m2), meyve ağırlığı (g), SÇKM, meyve boyu (cm), meyve eni (cm) ve meyve kabuk kalınlığı (mm) bakımlarından Argentario; toplam tohum sayısı (adet/meyve) bakımından TZ148 ve Nun9075; toplam tohum ağırlığı (g/meyve) bakımından TZ148; 1000 dane ağırlığı (g) bakımından 3335; tohumda başlangıç canlılıklarının belirlenmesindeki toplam çimlenen tohum miktarları (%) bakımından TZ148; tohum ortalama çıkış süresi (gün) ve çıkış hız indeksi bakımlarından Nun9075 anaçları üzerine aşılamada en iyi sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the spring months of 2019 and 2020 in order to determine the effects of grafting on different rootstocks in hybrid watermelon seed production on seed yield and quality. In the study, 187×125 and 11×162 hybrids and 187 and 11 female inbred lines and 125 and 162 male parental inbred lines were used as the scion. Non-grafted seedlings were used as control application. Nun9075, TZ148, Argentario, 3335 and PI296341 rootstocks and lines were grafted on themselves. As a result of the research: especially Nun9075 and TZ148 in terms of main stem length (cm); 3335, Nun9075 and Argentario in terms of number of nodes on the main stem; Nun9075, TZ148 ve Argentario in terms of main stem diameter (mm); although there is not a very significant difference, in general Nun9075 and Argentario in terms of live pollen (% ); Argentario in terms of pollen production for flower, total yield (kg /m2), fruit weight (g), TTC (% ), fruit length (cm), fruit width (cm) and fruit rind thickness (mm); TZ148 and Nun9075 in terms of total seed number (number/fruit); TZ148 in terms of total seed weight (g/fruit); 3335 in terms of 1000 grain weight (g); total seed viability in determination on TZ148; Nun9075 in terms of germination (% ), average seed emergence time (days) and emergence velocity index the best results were obtained to grafting on rootstocks.