Serada çekirdeksiz karpuz tohum üretiminde tohum verim ve kalitesi üzerine farklı anaçların etkileri
Effects of different rootstocks on seed yield and quality of seedless watermelon grown in greenhouse
  1. Tez No: 479148
  2. Yazar: SUHAYB AMEEN HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, 2017 ilkbahar yetiştirme döneminde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait deneme alanında yer alan plastik sera ile laboratuvarında yürütülmüştür. Anaç olarak Cucurbita maxima x Cucurbita moschata hibrit grubundan Nun-9075, Lagenaria grubundan Argentario, Citrullus amarus grubundan ise PI296341 kodlu genotip kullanılmıştır. Kontrol uygulamasında ise fideler aşılanmadan aynı fidelikte yetiştirilmiştir. Kalem olarak ise tetraploid ST 101 ile diploid WL 92 hatları kullanılmış olup, her anaca her iki ebeveyn aşılanmıştır. Çalışmanın amacı, farklı anaçlar üzerine aşılamanın karpuzda tohum verim ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemektir. Çalışmada ilk ve % 50 erkek ve dişi çiçeklenme zamanı, meyve bağlama oranı, çiçek tozu canlılık testi, çiçek tozu çimlenmesi, anter sayımı, bitki boyu, ana gövde çapı, boğum sayısı, toplam verim, ortalama meyve ağırlığı, ortalama meyve yüksekliği, ortalama meyve çapı, meyve kabuk kalınlığı, meyve verimi, SÇKM, tohum verimi, 1000 dane ağırlığı, tohum çimlenme oran ve süresi, tohum çıkış oran ve süresi, kabuk/embriyo oranı ölçümleri yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, ST 101 tetraploid ebeveyn hattının toplam meyve verimi ve tohum verimi bakımından Nun-9075, Argentario ve PI296341 anaçlarının SÇKM değerleri açısından kontrolün ön plana çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at the experimental greenhouse and laboratory of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Çukurova University during the growing season of 2017. Nun-9075 from Cucurbita maxima x Cucurbita moschata group, Argentario from Lagenaria group and PI296341 coded watermelon - Citrullus amarus were used as rootstocks. In control, the seedlings from these plants were grown without being grafted (non-grafted plants). Tetraploid ST 101 and diploid WL 92 lines were used as scions and two parents were grafted onto each rootstock. The aim of this study was to determine the effects of grafting on different pumpkins and watermelon rootstocks on seed yield and quality in watermelon. First and 50% male and female flowering time, fruit setting ratio, pollen viability test, pollen germination, number of anthers, plant height, main stem diameter, number of nodes, total yield, average fruit weight, average fruit height, average fruit diameter, fruit rind thickness, fruit yield, TSS, seed yield, weight of 1000 seeds, seed germination, seed emergence test, seed coat/embryo ratio measurements were done in this study. According to the results of this research, the total fruit yield and seed yield of the ST 101 tetraploid parent line observed to be higher in Nun-9075, Argentario and PI296341 rootstocks, and TSS value was found to be higher in control (non grafted plants).