Lineer pseudo-benzerlik dönüşümleri altında düzlemsel Bézier eğrilerinin belirlenmesi
Determination of planar Bézier curves under linear pseudo-similarity transformations
  1. Tez No: 649415
  2. Yazar: ELİF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
2- Boyutlu ve indeksi 1 olan pseudo-Öklid uzayı olmak üzere, uzayında tüm lineer pseudo-benzerlik dönüşümler grubu ve tüm yönlendirmeyi koruyan lineer pseudo-benzerlik dönüşümler grubu anlatıldı ve bu gruplar sırasıyla LPSim(E_1^2 ) ve〖 LPSim〗^+ (E_1^2 ) ile gösterildi. G=〖LPSim〗^ (E_1^2 ) veya G= 〖LPSim〗^+ (E_1^2 ) olmak üzere, uzayında m-tane noktanın G-invaryantları ve m-tane noktadan oluşan iki sistemin G-benzerlik şartları verildi. L-pseudo-regüler Bézier eğrisi tanımlandı.m≥1 olmak üzere, m-tane noktanın G-invaryantları yardımıyla, m. dereceden iki tane Bézier eğrisinin ve iki tane L-pseudo-regüler Bézier eğrisinin G-benzerlik şartları verildi. uzayında ortak G-invaryantlara sahip iki Bézier eğrisi için, birini diğerine dönüştüren tüm lineer pseudo-benzerlik dönüşümlerinin görüntüleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
Let be the 2-dimensional pseudo-Euclidean space of index 1. The group of all linear pseudo-similarities of and the group of all orientation-preserving linear pseudo-similarities of are introduced and its denoted by LPSim(E_1^2 ) and 〖LPSim〗^+ (E_1^2 ), respectively. Let G=〖LPSim〗^ (E_1^2 ) or G= 〖LPSim〗^+ (E_1^2 ). G-invariants of m-tuple points in and the conditions of G-similarity of two systems of m-tuple points are given. L-pseudo regular Bézier curve is defined. The solutions of problems of G-similarity for two Bézier curves of degree m≥1 and two L-pseudo-regular Bézier curves of degree m≥1 are found in terms of G-invariants of m-tuple points in . For two Bézier curves in with the common G-invariants, evident forms of all linear pseudo-similarity tansformations, carrying one to other, are obtained.