Selling voluntary health insurance in a publicly-funded system: A study with insurance agents in Turkey
Kamu tarafından finanse edilen bir sistemde özel sağlık sigortasının satımı: Sigorta acenteleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 649422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Özel sağlık sigortası (ÖSS) sahipliğinde artış küresel bir eğilime dönüşmüştür. Türkiye herkes için zorunlu sosyal sağlık sigortası sunan bir ülke olmasına rağmen bu eğilimin dışında kalmamıştır. Türkiye'de iki çeşit ÖSS bulunmaktadır: standart mükerrer ve tamamlayıcı. Bu tez resmi verilerin betimsel analizi ve sigorta acentelerinin perspektiflerinin niteliksel olarak araştırılması üzerinden ÖSS satışlarının artmasının arkasındaki dinamiklerini incelemektedir. Sigorta acenteleri ÖSS satın alanlarla kurdukları yakın ilişkilerden ve artan ÖSS satışlarındaki olası rollerinden kaynaklı stratejik pozisyonları sebebiyle seçilmiştir. Araştırma kapsamında İstanbul'daki sigorta acenteleri ile yedi yarı-yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakat verileri tematik analiz metodu ile analiz edilmiş ve bu analizde tümdengelimli kodlama anlayışı benimsenmiştir. Tez artan ÖSS satışlarının çoğunlukla acenteler üzerinden gerçekleşen bireysel satışlar doğrultusunda gerçekleştiğini göstermektedir. Sigorta acenteleri bu artışı iki temel faktöre referansla açıklamaktadır: ÖSS satın alıcılarının kamu tarafından sunulan sağlık hizmetlerine yönelik algıladıkları sorunlar ve ÖSS satın alıcılarının 2003 reformu ile birlikte artan kapasiteye sahip özel sağlık hizmetlerine yönelik artan talepleri. Ek olarak, bu tez sigorta acenteleri tarafından kurulan güven ilişkisinin ÖSS müşteri havuzunun genişlemesinde önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. Son olarak, bu tez genellikle yüksek gelir gruplarına hitap eden ÖSS ürünün tamamlayıcı ÖSS'nin 2003 yılı reformuyla uygulamaya geçmesiyle birlikte ekonomik olarak daha çeşitli bir müşteri tabanını cezbetmeye başladığını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing voluntary private health insurance (PHI) uptake is a global trend. Turkey is not an exception to this trend despite it offers compulsory social health insurance for all. Two types of voluntary PHI are available in Turkey, namely, standard duplicate and supplementary PHI. This thesis explores the dynamics of increase in the PHI uptake through a descriptive analysis of official data and a qualitative study of insurance agent perspectives. Insurance agents are selected as key informants given their strategic position deriving from their closer relations with PHI buyers and holders and their possible role in increasing PHI sales. Seven semi-structured interviews were conducted with insurance agents based in Istanbul. Interview data were analyzed by using thematic analysis method relying on deductive coding approach. The thesis finds that increase in PHI uptake mostly occurs through individual purchases from insurance agents. It also shows insurance agents explain the increase in PHI uptakes in reference to two main factors: PHI buyers' perceived problems in the publicly-provided healthcare services and PHI buyers' and holders' demand for private healthcare services that increased in capacity with the 2003 reform. In addition, this thesis also suggests that the trust relationship established by insurance agents with customers is a crucial factor for the growth of PHI's customer pool. Finally, the thesis provides evidence that the PHI product, which generally appeals to the high-income group in Turkey, has started to attract an economically diverse customer base with the introduction of supplementary PHI after the 2003 reform.