Sivil toplum kuruluşlarının etkinlik alanlarına göre sattığı ürünlere yönelik tüketici tutumu ve satın alma niyeti
Consumer attitude and purchase intended to the products sold by non-governmental organizations
- Tez No: 565305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Sivil toplum kuruluşları, devletin baskısı altında olmadan, ortak amaçlar doğrultusunda bir araya gelen ve bağımsız bir şekilde hareket edebilen gönüllü kuruluşlar olarak ifade edilmektedir. Sürekli devletle ilişki içerisinde olan sivil toplum kuruluşlarına, 1970'li yıllardan sonra meydana gelen ekonomik krizler sebebiyle devletin sağlamış olduğu yardımlar azalmıştır. Bu da sivil toplum kuruluşlarının yürütmüş oldukları faaliyetlerinin kısıtlanmasına, ellerinde bulundurdukları fonları etkili bir şekilde kullanmalarına, kendi ürettikleri ürün veya sağlamış oldukları hizmetler ile ek gelir elde etmelerine neden olmuştur. Ancak tüketiciler ve sivil toplum kuruluşlarında bulunan yöneticiler, pazarlamanın sadece satış ve tutundurmadan ibaret olduğuna, ancak kar amacı güden kuruluşlar tarafından yapılması gerektiğine, topluma faydalı işler yapan kişilerin veya kurumların ürün satarak ek gelir elde etmelerinin ters bir düşünce olduğuna inanmaktadır. Bu doğrultuda çalışmada; tüketicilerin sivil toplum kuruluşlarının sattığı ürünlere karşı olan tutumun ve satın alma niyetinin ölçülmesi, tüketicilerin ne kadarının ürün satıldığından haberdar olduğu, bu ürünleri ne amaçla ve nereden aldıklarının açıklanması amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; sivil toplum kuruluşlarının sağlık, eğitim vb. etkinlik alanlarında sattığı ürünlere göre tüketici satın alma niyeti ve tutumunun farklılaştığı görülmüştür. STK'ların sattığı ürünlere yönelik tutumun, demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmış ve eğitim durumuna göre farklılaştığı görülmüştür. STK'ların sattığı ürünlere yönelik satın alma niyetinin, demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmış ve cinsiyete, mesleğe ve eğitim durumuna göre farklılaştığı bulunmuştur. STK'ların sattığı ürünlere yönelik tutumun ve satın alma niyetinin, üyelik durumuna göre farklılaştığı görülmüştür. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda sivil toplum kuruluşlarına pazarlama uygulamalarını etkili kullanmalarıyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations are defined as voluntary organizations that come together for common purposes and act independently without being under the pressure of the state. Government-provided assistance to non-governmental organizations, which are in constant contact with the state, has declined due to the economic crises that occurred after the 1970s. This also has caused in the restriction of the activities carried out by non-governmental organizations, the effective use of the funds they hold, and the production of their own products or services they have provided with additional income. However, consumers and executives of nongovernmental organizations believe that marketing is merely sales and promotion, but should be done by profit-making organizations, and that people or institutions that do business with the benefit of the society should not gain additional revenue by selling products. Accordingly; It is aimed to measure the attitudes of consumers towards the products sold by non-governmental organizations and their intention to purchase, to explain how many consumers are aware of the products being sold, and to explain in which purpose and where they buy these products. According to the results of the research; it is seen that consumer intention and attitude to purchase differ according to the products sold in the non-governmental organizations health, education and so on activity areas. It was examined whether the attitude towards the products sold by NGOs differed according to demographic variables and it was observed that they differed according to educational level. It was examined whether the intention of purchasing for the products sold by NGOs differed according to demographic variables. It was found that they differed according to gender, profession and education level. It was observed that the attitude and purchase intention towards the products sold by NGOs differed according to the membership status. According to these results, suggestions were made to non-governmental organizations about their effective use of marketing practices.