Comparison of financial performances of IT companies using accounting data
Muhasebe verilerini kullanan BT şirketlerinin finansal performanslarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 649461
  2. Yazar: NASHWAN GHAZI ALDOURY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yüksek katma değer yaratma yeteneğine sahip bilgi teknolojileri (BT) sektörü, ülkelerin GSYİH'na önemli katkılar sunmaktadır. Bununla birlikte BT sektörü, yüksek tutarlı fonlara ihtiyaç duymaktadır. Fonlara ulaşma kolaylığı noktasında en önemli kriterlerden bir tanesi finansal performanstır. Bu çalışmanın amacı, muhasebe verilerini kullanarak BT şirketlerinin finansal performanslarını sıralamaktır. Bu çalışmanın bir diğer amacı ise finansal açıdan başarılı BT şirketlerinin finansal yapılarını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada, Borsa İstanbul Teknoloji Endeksi'nde (XUTEK) işlem gören on beş BT şirketi, 2017-2019 yılları arasındaki üç yıllık dönem için incelenmiştir. Şirketlerin finansal performansları, TOPSIS yöntemi yardımıyla hesaplanan sıralama endeksi puanlarına göre sıralanmıştır. Bu çalışmanın kredi verenlere, yatırımcılara ve politika yapmayan kurumlara bilgi sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IT industry with high added value has visible contribution to GDP of countries. On the other hand, the IT sector is one of the sectors that need large amounts of funds. One of the most important criteria in reaching funds is financial performance. The purpose of this study is to rank the financial performances of IT companies by using accounting data. The other purpose of this study is to reveal the financial structures of financially successful IT companies. In this thesis, fifteen IT companies listed in Istanbul Stock Exchange Technology Index (XUTEK) are examined for three-year time period between 2017 and 2019. The companies were ranked by their ranking index scores calculated via TOPSIS method. It is believed that this study will provide information to lenders, investors, and policy wonk institutions.