Holştayn ineklerde modifiye farklı ovsynch uygulamaları ile elde edilen dölveriminin değerlendirilmesi
The evaluation of fertility achieved by modified different ovsynch treatments in holstein cows
  1. Tez No: 649474
  2. Yazar: MUHAMMED FAHRİ KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı süt ineklerinde modifiye preovsynch ve ovsynch senkronizasyon yöntemlerinin dölverimi üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada Holştayn ırkı toplam 60 baş süt ineği kullanılmıştır. Süt inekleri I. Grup (n=30) modifiye preovsynch, II. Grup (n=30) modifiye ovsynch olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmada östrus takibi için son GnRH enjeksiyonundan suni tohumlama yapılana kadarki sürede çara miktarı kaydedildi. Suni tohumlama sonrası 40. günde ultrasonografi ile gebelik muayeneleri yapıldı. Araştırma sonunda modifiye preovsynch ve modifiye ovsynchten elde edilen gebelik oranları sırasıyla % 63.33±0.08 ve 56.66±0.09 olarak tespit edildi (p>0.05). Modifiye preovsynch grubunda bulunan süt ineklerinin 16 başında hafif, 14 başında normal çara görülmüştür. Modifiye ovsynch grubunda bulunan süt ineklerinin 23 başında hafif, 4 başında normal, 1 başında yoğun çara tespit edilmiş ve 2 başında ise çara görülmemiştir. Sonuç olarak, preovsynch protokolünde elde edilen gebelik sonuçlarının ovsynch protokolünden elde edilen sonuçlarla birbirine benzer olduğu ancak modifiye protokollerin etkinliğinin belirlenmesi için daha fazla sayıda süt ineğine sahip sürülerde yapılacak çalışmalara gereksinim olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of modified preovsynch and ovsynch synchronization methods on fertility in dairy cows. A total of 60 Holstein dairy cows were used in the study. Dairy cows were divided into two groups as Group I (n = 30) modified preovsynch, Group II (n = 30) modified ovsynch. In the study, the amount of cervical mucus was recorded from the last GnRH injection until artificial insemination for monitoring of oestrus. Pregnancy examinations were performed by ultrasonography on the 40th day after artificial insemination. At the end of the study, pregnancy rates obtained from modified preovsynch and modified ovsynch were 63.33 ± 0.08% and 56.66 ± 0.09%, respectively. Cervical mucus in 16 dairy cows of modified presynch was light whereas 14 pregnant cows of modified preovsynch had normal cervical mucus. A total of 23 dairy cows in the modified ovsynch had light cervical mucus, while 4 dairy cows had normal cervical mucus. Furthermore, while cervical mucus was intensive in one dairy cow, two dairy cows did not have cervical mucus. In conclusion, the pregnancy results obtained from in the modified preovsynch and ovsynch protocols were similar to each other, but many studies conducted in herds with high number of dairy cows are required to determine the effectiveness of the modified protocols.