Holştayn ırkı ineklerde aynı süperovulasyon protokolü üzerinde uygulanan iki farklı foliküler dalga senkronizasyon yönteminin embriyo verimi ve kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
The effect of two different follicular wave synchronization methods applied on the same superovulation protocol on embryo yield and quality in Holstein breed cows
- Tez No: 891182
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum,Jinekoloji ve Suni Tohumlama (Veterinerlik) Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Süperovulasyon ve embriyo transferi, genetik ilerleme hızını artırma ve arzu edilen fenotiplerin daha hızlı çoğaltılması amacıyla kullanılan önemli bir hayvansal üretim programıdır. Bu çalışmanın amaçları; 1) iki farklı foliküler dalga senkronizasyon yönteminin (GnRH enjeksiyonu ve folikül aspirasyonu) elde edilen embriyo sayı ve kalitesi üzerine etkisini karşılaştırmak ve 2) süperstimülasyon uygulamasının antimüllerian hormon (AMH) seviyesine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada her biri 10 Holştayn inekten oluşan üç grup hayvan (n=30) kullanıldı. Araştırma gurupları; presenkronizasyon + PRID-PG + 7. gün GnRH +48 saat sonra FSH (grup 1-modifiye GnRH), presenkronizasyon + PRID-PG + 7. gün foliküler aspirasyon + 48 saat sonra FSH (grup 2-modifiye folikül aspirasyon), ve PRID-PG + 7. gün GnRH + 36 saat sonra FSH (grup 3-orijinal GnRH) olarak oluşturuldu. Toplam 500 μg FSH azalan dozlarda 12 saat arayla 8 enjeksiyonla yapıldı. AMH için kan alımları, FSH enjeksiyonlarına başlamadan hemen önce (AMH1) ve süperstimülasyon bittikten 24 saat sonra (AMH2) gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Superovulation and embryo transfer is an important animal production program used to increase the rate of genetic progress and to reproduce desirable phenotypes faster. The objectives of this study are; 1) to compare the effect of two different follicular wave synchronization methods (GnRH injection and follicle aspiration) on the number and quality of embryos obtained, and 2) to investigate the effect of superstimilation application on the level of antimullerian hormone (AMH). Three groups of animals (n=30) each consisting of 10 Holstein cows were used in the study. The research groups were as follows; presynchronization + PRID-PG + GnRH on day 7 + FSH after 48 hours (group 1-modified GnRH), presynchronization + PRID-PG + follicular aspiration on day 7 + FSH after 48 hours (group 2-modified follicular aspiration), and PRID-PG + GnRh on day 7 + FSH after 36 hours (group 3-original GnRH). A total of 500 μg FSH was administered in 8 injections 12 hours apart in decreasing doses. Blood sampling for AMH was performed immediately before starting FSH injections (AMH1) and 24 hours after the end of superstimulation (AMH2).