Polikistik over sendromlu hastaların tükürük içeriklerinin mikrobiyolojik olarak incelenmesi ve çürük insidansı açısından değerlendirilmesi
Microbiological investigation of the contents of saliva and evaluation in terms of decay incidence in polycystic ovary syndrome patients
- Tez No: 649490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA SÜRMELİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülen Polikistik Over Sendromu (PKOS)'nun tükürük, diş ve dişeti üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda PKOS tanısı almış/almamış ve Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Anabilim Dalı'nda insülün direnci tanısı almış/almamış toplamda 100 birey dahil edildi (n=100). Devamında bireylerin, belli parametrelerde standardizasyonu sağlamak amacıyla, biyokimyasal parametrelerinin sonuçlarına retrospektif olarak ulaşılarak; bireyler, PKOS'lu ve insülin direnci olan (PKOSİD+) , PKOS'lu ve insülin direnci olmayan (PKOSİD-), PKOS olmayan ve insülin direnci olan (KontrolİD+), PKOS ve insülin direnci olmayan (KontrolİD-) şeklinde 4 gruba ayrıldı (n=25). Alınan anamnez ile grupların sosyodemografik verileri değerlendirildi. Diş ve diş eti sağlığı değerlendirmesi için DMFT (Decayed, Missing, Filled Teeth) indeksi ve periodontal indeksler kullanılırken, tükürük pH'sı ölçümü için pH metre kullanıldı. Ayrıca tükürükteki Streptococcus mutans (S.Mutans) sayıları real-time Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) yöntemi ile incelendi. İstatistiksel analizde; normal dağılan değişkenler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve LSD testleri, normal dağılmayan değişkenler için ise Kruskal-Wallis ve pairwise testi kullanıldı. Kategorik değişkenlerin gruplar arası karşılaştırılmasında Pearson Ki-kare test, gerekli görüldüğü durumlarda Fisher's exact test kullanıldı. Normal dağılım gösteren sayısal değişkenlerin korelasyon hesaplamasında Pearson korelasyon testi kullanılırken, normal dağılım göstermeyen sayısal değişkenlerde Spearman rho testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of Polycystic Ovary Syndrome (PCOS), which is common in women of reproductive age, on saliva, teeth and gingival tissues in these women. One-hundred individuals who were / were not diagnosed with PCOS in Gaziantep University Medical Faculty Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, and who were / were not diagnosed with insulin resistance in Gaziantep University Medical Faculty Endocrinology Department were included in this study (n=100). Subsequently, individuals, with PCOS and insulin resistance (PCOSID +), with PCOS and non-insulin resistance (PCOSID-), without PCOS and insulin resistance (ControlID +),and without PCOS and non-insulin resistance (ControlID-) were divided into 4 groups by retrospectively analyzing the results of their biochemical parameters (n=25). Sociodemographic data of the groups were evaluated with the anamnesis. DMFT (Decayed, Missing, Filled Teeth) index and periodontal indexes were used for dental and gingival health evaluation, while pH meter was used for saliva pH measurement. Also, Streptococcus Mutans (S. Mutans) numbers were analyzed by the real-time Polymerase Chain Reaction (PCR) method. In statistical analysis; One-way analysis of variance (ANOVA) and LSD tests were used for normally distributed variables while Kruskal-Wallis and pairwise tests were used for non-normally distributed variables. In the comparison of categorical variables between groups, Pearson Chi-square and Fisher's exact test test were used. Pearson correlation test was used to calculate the correlation of numerical variables normally distribution, while Spearman rho test was used for numerical variables non-normally distribution.