Adolesan futbolcularda hamstring kas grubuna ait refleks kontraksiyon ile patlayıcı güç, sprint ve eksantrik kuvvet parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between the reflexive contraction in the hamstring muscle group in adolescent football players and explosive power, sprint and eccentric force parameters
  1. Tez No: 649489
  2. Yazar: BERK GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamız futbolcularda hamstring kas grubuna ait refleks kontraksiyon parametrelerinin, futbolcunun sahip olduğu patlayıcı güç, sprint kabiliyeti, konsantrik ve eksantrik kuvvet ve kasın esnekliğiyle ilişkilerini belirleyip futbolcularda oluşabilecek sakatlıkların önüne geçmek için önerilerde bulunulması amacıyla yapılmıştır. Adolesan yaş grubunda 30 futbolcunun (n=30), FIFA 11+ ısınması uygulamadan önce ve sonra refleks kontraksiyon parametreleri (Tensiyomiyograf) kaydedilip, FIFA 11+ ısınması sonrası patlayıcı güç ve zıplama yetenekleri (Fusion Sport Smart Jump), kamera ve fotosel sistemle (Seven Elektronik SE-164) sprint kabiliyetleri, izokinetik dinamometreyle (Humac NORM Cybex) eksantrik ve konsantrik kuvvet değerleri, maksimal kuvvete ulaşma süreleri ve Otur-Eriş Testiyle (Sit and Reach Box) esneklik değerleri farklı günlerde testlendi. Tensiyomiyograf ile refleks kontraksiyon verileri gecikme süresi (Td), gevşeme süresi (Tr), kontraksiyon süresi (Tc), gevşemeden kasılmanın devam ettiği süre (Ts) ve maksimal deplasman (Dm), drop jump, counter-movement jump, squat jump zıplamalarıyla elde edilen havada kalma süresi (Flight time) ve yerden zıplanılan yükseklikle (Jumping height) zirve güç (peak power), elastik enerji kullanım oranı (Strecth-Shortening Cycle), eksantrik kullanım oranı (Eccentric-Utilization Ratio), izokinetik sistemle sağ ve sol bacak için konsantrik ve eksantrik kasılmada 60°/sn açısal hızda PK (pik tork), PK-VA (vücut ağırlığına bağlı pik tork), kas fotosel sistemiyle 10-20-30 metre sprint süreleri ve otur uzan testi ile hamstring esneklik verileri elde edildi.
Özet (Çeviri)
Our study is done to determine the relationship between the reflexive contraction parameters of the hamstring muscle group in football players and the explosive power, ability to sprint, concentric and eccentric force and the flexibility of the muscle, thus to be able to offer ways to prevent injuries for football players. In 30 football players (n=30) within the adolescent age group, the reflexive contraction parameters were recorded (Tensiomyograph) before and after the FIFA 11+ warm-up; their explosive power and jumping ability values after the FIFA 11+ warm up (Fusion Sport Smart Jump), their sprint ability values with a camera and photocell system (Seven Electronic SE-164), their eccentric and concentric force values with a isokinetic dynamometer (Humac NORM Cybex), the time to attain maximal force and flexibility values with Sit and Reach test (Sit and Reach Box) were tested on different days. The following values were recorded: the reflexive contraction values (the delay as Td, the relaxation time as Tr, the contraction time as Tc, the time that contraction goes on without relaxation as Ts, maximal displacement as Dm); the flight time acquired with drop jumps, counter-movement jumps and squat jumps, the jumping height values, the peak power values, elastic energy usage ratio values (Stretch-Shortening Cycle), eccentric utilization ratio values; the right and left PK (peak torque) value for the right and left legs in concentric and eccentric contraction at 60°/s angular velocity (with isokinetic system) and the PK/VA value (peak torque relative to body weight); their 10-20-30 mt. sprint time values with muscular photocell system and their hamstring flexibility values with Sit and Reach test.