İyi üretim uygulamaları ve iyi laboratuvar uygulamaları sistemi standartların da ilaç üretimi yapan işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in pharmaceutical production enterprises with good manufacturing practices and good laboratory practices system standards
- Tez No: 649501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde birçok sektördeki teknolojik ilerleme ve sektörler arasındaki yoğun rekabet, çalışma alanlarındaki iş sağlığı ve güvenliğinde ne yazık ki yerini bulamamıştır. Birçok alandaki yüksek teknolojik gelişme iş sağlığında tam tersi bir etkiye neden olmaktadır. Güncel iş kazası ve meslek hastalıkları verileri bu durumun en net göstergesidir. Çalışanlar ağır, güvensiz ve sağlıksız çalışma koşullarından etkilenmektedirler; Her organizasyon gerek üretim gerekse hizmet sektöründeki kuruluşlar, kendi çalışma alanındaki sektörel gelişmeyle birlikte ortaya çıkan, yeni tehlikelere ve risklere karşı adaptasyon sorunları yaşamaktadır. Bu değişime uyum sağlayan sektörler de verimliliğin ve kalite düzeyinin arttığını somut bir şekilde görmüştür. Bu pozitif etkiyi ülkeler, işverenler, çalışanlar da kabul etmektedirler. Bu tez çalışmasında son derece kapsamlı olan ilaç üretim sektöründeki GMP ve GLP kalite Belgesine sahip tesislerde iş sağlığı ve güvenliğinin araştırması yapılmış, organizasyonlarda insan odaklı sürdürülebilir bir güvenlik kültürü ve alt yapısı geliştirilmesinin gerekliliğinin verimlilik, kalite ve ekonomik büyüme için etkin bir faktör olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, technological progress in many sectors and intense competition between sectors have unfortunately not found their place in occupational health and safety in work areas. High technological development in many areas has the opposite effect on occupational health. Current data on occupational accidents and diseases are the clearest indicators of this situation. Employees are affected by severe, unsafe and unhealthy working conditions; Organizations in both production and service sectors experience adaptation problems against new dangers and risks that arise with the sectoral development in their field of work. The sectors that adapt to this change have also seen the productivity and quality level increased in a concrete way. Countries, employers and employees also accept this positive effect. In this thesis study, occupational health and safety research was carried out in facilities with GMP and GLP quality certificates in the pharmaceutical manufacturing sector, which is extremely comprehensive, and it was concluded that the necessity of developing a human-oriented sustainable safety culture and infrastructure in organizations is an effective factor for productivity, quality and economic growth.