Kâzım Karabekir'in siyasal kişiliğinin dönemin siyasetinde etkisi
The effect of Kazım Karabekir's political personality on the politics of the period
  1. Tez No: 649502
  2. Yazar: UFUK ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Osmanlının son döneminde önemli subaylardan biri ve aynı zamanda İttihat ve Terakki Cemiyetinin kurucuları arasında olan bunun akabinde de II. Meşrutiyetin ilan edilmesine etki eden ve devamında Türk Kurtuluş Savaşı'nda önemli görevler üstlenen komutanlardan biri olan Kâzım Karabekir Paşa 1882 yılında İstanbul da dünyaya gelir. 1900 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1903 yılında Erkan-ı Harp Mektebi'ne, başlar. 1905 yılında sınıf birincisi olarak Harp Akademisi'ni bitirir ve askerlik hayatına 1906 yılında Manastır'da önyüzbaşı olarak görevine başlar. Aynı dönemde uzun yıllar adından söz ettirecek olan İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne üye olur. İttihatçılar grubuna katılarak siyasi hayatına ilk adımını atmış, İttihat ve Terakki de önemli görevlerde bulunan Kâzım Karabekir Paşa aynı başarısını askeri görevinde de sürdürmüş, Birinci Dünya Savaşında birçok başarılı görevde bulunur. Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşından yenilgi ile ayrılmasının ardından 30Ekim 1918 tarihinde ağır maddeler içeren Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzalayınca ülkenin kurtulması için çözüm yolları aramaya başlamıştır. Mustafa Kemal Paşa, önderliğindeki Kurtuluş Savaşında unutulmayacak başarılar elde eder. Bu olayların sonucunda 17 Kasım 1924'te Türkiye Cumhuriyetinin teşkilatlı olarak kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasında Liderlik yaparak ilk muhalefet partisi lideri olur. Şeyh Sait isyanını bastırmak için çıkarılan Takrir-Sükûn(Suskunluk Yasası) kanunu ile Üç Haziran 1925 yılında kapatılan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nda yeterince aktif rol oynamasa da mecliste yapılan oturumlarda, basında ve parti müzakerelerinde yeterince adından söz ettirmiş, Mecliste partisi adına en fazla konuşma yapan ikinci milletvekili olmuş, eğitim, askeri ve ekonomi alanında düşüncelerini defalarca dile getirerek, partisini basın aracılığıyla çoğu yerde tanıtmış ve partisini savunmaktan geri durmayarak ülkenin geleceği için fikirlerini çekinmeden açıklamıştır. Takrir-i Sükûn yasası ile partisi kapatılınca bunu sert bir dille eleştirmiş ve bu olayı tarihi bir hata diyerek bir düşüncede bulunmuş, partisinin kapatılma nedenini ise çoğunluğu sağlama korkusu olarak gördüğünü de sözlerinde açıklar. Partisinin kapatılması siyasi yaşamını etkilememiş ve milletvekilliği devam etmiş, mecliste eski Terakkiperver'li arkadaşlarıyla muhalefetini sürdürmeye devam etmiştir. Atatürk'e yapılan İzmir suikast girişimi ve İstiklal Mahkemelerinde yargılanması ile Karabekir siyasi yaşamına ara vermek zorunda kalır. Atatürk'ün ölümüne kadar siyasetten uzak duran Karabekir, 1939 yılında İstanbul'dan milletvekili seçilerek tekrardan meclise girmiş, 1946 ve 1948 yılları arasında Meclis Başkanlığı görevinde yer almış ve bu görevini yaptığı sırada 1948 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important officers in the last period of the Ottomans, and at the same time among the founders of the Committee of Union and Progress of this, II. Kazim Karabekir Pasha, who was one of the commanders who influenced the proclamation of the Constitutional Monarchy and then took important roles in the Turkish War of Independence, was born in 1882 in Istanbul. After graduating from Kuleli Military High School in 1900, he started Erkan-ı Harp Mektebi (Military Academy) in 1903. In 1905, he graduated from the Military Academy as the first in his class and began his military service in 1906 as a front-line officer at the Monastery. During the same period, he became a member of the Committee of Union and Progress that would make his name known for many years. Kazım Karabekir Pasha, who had taken the first step in his political life by joining the Committee of Union and Progress, had the same success in military duty. When Mondrostreaty was signed, Mustafa Kemal began to look for solutions for the liberation of the country. Mustafa Kemal achieved unforgettable achievements during the War of Independence. However, because he was not asked to state his opinions about the Revolutions after the War of Independence, he had conflicts and disputes with Mustafa Kemal. On November 17, 1924, Kazım Pasha became the leader of the first oposition party, against Atatürk, by establishing Progressive Republican Party. Even though the Terakiperver Cumhuriyet Fırkası, which was closed down on June 3, 1925, did not play an active role with the Takrir-i Sükûn (Silence Law) law issued to suppress the Sheikh Sait rebellion, he made a name for himself in the sessions, press and party negotiations. He repeatedly expressed his thoughts in the fields of education, military and economy, introduced his party through the press in many places, and without hesitation defending his party, expressed his ideas for the future of the country. When his party was closed with the Takrir-i Sükün law, he criticized it sharply and made a thought saying that it was a historical mistake, and explained that he saw the reason for the closure of his party as a fear of providing the majority.The closure of his party did not affect his political life and he continued to be a member of parliament. Staying away from politics until the death of Atatürk, Karabekir was elected as a deputy from Istanbul in 1939 and re-entered the parliament. Between 1946 and 1948, he served as the President of the Assembly.