Life cycle assessment of limestone quarrying in Algeria
Cezayir'deki kireçtaşı ocaklarının yaşam döngüsü değerlendirmesi
- Tez No: 649500
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VAPUR, PROF. DR. TAYEB SERRADJ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir ton agreganın“Hammaddeden Mamül Ürüne Kadar”bir yaşam döngüsü değerlendirme (LCA) modeli elde etmek için, kireçtaşı maden ocaklarının çevresel etkisini, hazırlık, kazı, üretim, boyut küçültme, sınıflama safhaları boyunca malzeme ve enerji akışlarını saptayarak değerlendirmektir. Kireçtaşı üretimi için Yaşam döngüsü analizi, SimaPro 8.5 yazılımı ve Ecoinvent veritabanı 3.4 kullanılarak gerçekleştirildi. Birincil veri toplama, Cezayir'de bulunan beş farklı kalker (CaCO3) ocağında gerçekleştirildi. Analiz ve değerlendirme çalışmaları, LCA standartları ISO 14040-44'e göre yapıldı. Çevresel açıdan önemli sonuçlara ulaşıldı. Küresel ısınma potansiyeli (GWP) eşdeğer gaz çıkışı olarak 4,689 ila 50,875 kg/ton CO2 arasında değiştiği belirlendi. Önemli ölçüde CO2 ve N2O emisyonlarının hakim olduğu, birincil enerji tüketimi ton başına 0,38 ila 218,50 megajoule/ton arasında değişti. Diğer tahmini etkin değerler zamana bağlı bölgesel tür kayıpları olarak sırasıyla 2,17E-15 ile 1,54E-11 ve 2,72E-17 ile 1,61E-11 tür/yıl arasında değişen ekotoksisite ve ötrofikasyon olarak kullanılan program tarafından hesaplanmıştır. ______________________________________________________________
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to achieve a life cycle assessment (LCA) model from“cradle-to-gate”of one ton of aggregate, to evaluate the environmental impact of limestone quarrying, by counting material and energy flows throughout the extraction and processing of limestone. Life cycle analysis was accomplished using SimaPro 8.5 software and ecoinvent database 3.4. Primary data collection was carried out in five different limestone quarries located in Algeria. The analysis was conducted according to the LCA standards ISO 14040-44. The results show that: global warming potential (GWP) varies from 4,315 to 46,809 kgCO2-eq./ton and it is remarkably dominated by CO2 and N2O emissions, primary energy use varies from 0,38 to 218,50 megajoules per ton. Other estimated impacts were also calculated with using a software such as ecotoxicity and eutrophication which range from 2,17E-15 to 1,54E-11 and from 2,72E-17 to 1,61E-11 species per year, respectively.