Yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki bebeğin gelişimsel bakımı ile ilgili hemşirelik öğrencilerine verilen dijital oyun temelli öğrenmenin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of digital game based learning given to nursing students related to developmental care of the baby in the newborn intensive care unit
  1. Tez No: 649516
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki bebeğin gelişimsel bakımı ile ilgili hemşirelik öğrencilerine verilen dijital oyun temelli öğrenmenin etkinliğini incelemektir. Araştırma, deneysel tasarıma sahip olup ön test-son test ve kalıcılık testi, kontrol gruplu tasarıma sahip olarak tasarlanmıştır. Araştırma, Pamukkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Eylül 2019 - Mart 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmaya 31 deney ve 31 kontrol grubu olmak üzere 62 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri; kişisel bilgi formu ve gelişimsel bakım bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Deney grubundaki öğrencilere dijital oyun öğrenme yöntemi kullanılırken, kontrol grubundakilere geleneksel ders anlatma yöntemi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin öntest bilgi puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of digital game-based learning given to nursing students regarding the developmental care of the baby in the neonatal intensive care unit. The research has an experimental design, and the pretest-posttest and retention test were designed with a control group design. The research was conducted between September 2019 - March 2020 at Pamukkale University Faculty of Health Sciences. 62 students including 31 experimental and 31 control groups were included in the study. Research data was collected using a personal information form and a developmental care information form. While the digital game learning method was used for the students in the experimental group, the traditional teaching method was used for the control group. There was no significant difference between the pretest knowledge scores of the students in the experimental and control groups (p> 0.05).