Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan prematüre bebeklere uygulanan erken müdahale programının konfor ve gelişime etkisi
Effect of early intervention program applied to premature infants in the neonatal intensive care unit on comfort and development
- Tez No: 828538
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE ÇALIŞIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışma yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan prematüre bebeklerde, şefkatli dokunma ile birlikte ninni söylemenin erken dönemde konfora ve sonrasında gelişimsel destek programı uygulamanın gelişime etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 28 Kasım 2021- 18 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapıldı. Örnekleme yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan 330/7 -366/7 gestasyon haftasındaki prematüre bebekler alındı. Örneklem çalışma grubunda n=27 ve kontrol grubunda n=30 olmak üzere n=57 prematüre bebekten oluştu. Veriler iki aşamada toplandı. Çalışma grubundaki bebeklere birinci aşamada annesi haftada üç kez ninni söyledi ve şefkatli dokundu. İkinci aşamada aynı bebeklere 40. gestasyon haftasından itibaren üç ay süre ile gelişimsel destek programı (GEDEP) uygulandı. Kontrol grubundaki bebeklere rutin bakım yapıldı. Verilerin toplanmasında, Anne ve Yenidoğan Tanıtıcı Bilgi Formu, Prematüre Bebek Konfor Ölçeği (PBKÖ), Gelişimsel Destek Programı Değerlendirme Formu, GEDEP kullanım kılavuzu formu ve Ses Desibel Ölçüm Cihazı kullanıldı. Veriler, Ki-kare testi, Student t-testi ve tek yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon testi ile değerlendirildi. Tekrarlı ölçümler için bağımlı gruplarda t testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanıldı. Bulgular: Çalışma ve kontrol grubunun uygulama öncesi PBKÖ puan ortalamaları uygulama sonrasına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. Uygulama sonrası çalışma grubunun PBKÖ puan ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to evaluate the effect of singing a lullaby with compassionate touch on early comfort and later on development of developmental support program in premature infants in the neonatal intensive care unit. Materials and Methods: This study is a randomized controlled experimental study. The research was carried out in Aydın Adnan Menderes University Application and Research Hospital Neonatal Intensive Care Unit between 28 November 2021 and 18 July 2022. Premature infants at 330/7 -366/7 weeks of gestation who were hospitalized in the neonatal intensive care unit were included in the sampling. The sample consisted of n=57 premature infants, n=27 in the study group and n=30 in the control group. Data were collected in two stages. In the first stage, mothers sang lullabies to the infants in the study group three times a week and touched them tenderly. In the second stage, developmental support program (GEDEP) was applied to the same infants for three months starting from the 40th week of gestation. The infants in the control group were given routine care. In data collection, Mother and Newborn Descriptive Information Form, Premature Infant Comfort Scale (PICS), Developmental Support Program Evaluation Form, GEDEP user guide form and Sound Decibel Measurement Device were used. Data were evaluated with Chi-square test, Student's t-test and one-way analysis of variance, Mann-Whitney U test and Wilcoxon test. For repeated measurements, dependent groups t test and Wilcoxon signed-rank test were used. Results: The mean PICS scores of the study and control groups before the application were statistically significantly higher than after the application. After the application, the mean PICS score of the study group was significantly lower than that of the control group.