The Smell of a Grandmother's Cologne: A case study of multilingual language learners' cross-linguistic interactions among their languages in Turkey
Bir Babaannenin Kolonya Kokusu: Türkiye'de yaşayan çok dilli dil öğrencilerinin dilleri arasındaki etkileşime dair bir alan çalışması
- Tez No: 649515
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SARIÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çok dilli bireylerin dil repertuarlarını kullanmaları, yabancı dil öğretim alanında önemli bir çalışma alanı olmuştur. Çok dilli ve çok kültürlü ülkelerden biri olan Türkiye'de yaşayan çok dilli bireylerin dilsel kullanımı, farklı perspektiflerden ayrıntılı olarak incelenmelidir. Bu çalışmanın amacı, Mardin'de yaşayan çok dilli İngilizce öğrenenlerin İngilizce dilinde yazma etkinlikleri ve düşünme süreçlerinde çapraz-dil etkileşimini incelemektir. Mardin, farklı kültürlerden, dinlerden ve dillerden oluşan bir nüfusa sahip olduğu için bu çalışmanın araştırma alanı olarak seçilmiştir. Çalışma verileri bir anket, yüksek sesli düşünme protokolleri ve görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Anket yoluyla elde edilen veriler SPSS Version 16 (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) programı ile analiz edilmiştir. Görüşme verileri içerik analizine tabi tutulmuştur. Sesli düşünme protokolleri ile elde edilen veriler, problem çözmeyi ortaya çıkarmak ve sınıflandırmak için katılımcıların sözel ve yazılı performanslarının transkripsiyon ve karşılaştırılması yoluyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, iki/çok dilli bireylerin önceden öğrendikleri dilleri aktif olarak kullandıklarını ortaya koymuştur. Sonuçlara göre, katılımcıların düşünme sırasında dil repertuarlarını kullanma konusunda esnek oldukları da açıktı. Ayrıca, katılımcıların hedef dilde kompozisyon yazmak için düşünme sürecinde Türkçe'nin baskın rolüne dair kanıtlar da bulunmuştur. Sonuçlar, katılımcıların çoğunluğunun dil repertuarlarında bulunan tüm diller arasında etkileşim yaptığını da göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları, Türkiye'de yabancı dil öğretimi için eğitim bağlamında çok dilli bireylere daha fazla vurgu yapılabileceğini önermektedir. İkincisi, çok dilli bireyler etkili iletişim için farklı dillerin farklı kaynaklarını hep birlikte kullandıklarından ve Canagarajah (2011) tarafından önerildiği gibi dillerinde 'sınırlar' bulunmadığından, öğrencilerin birinci dil ve ikinci dilde yeterlilikleri üçüncü dildeki yeterliliği değerlendirmede azımsanmamalıdır. Son olarak, Türkiye'de yabancı dil eğitimi için yol belirlenirken, iki/çok dillilik alanındaki güncel konular dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Multilingual individuals' use of their language repertoires have been an important area of study in foreign language teaching area. Linguistic use of multilingual individuals living in Turkey, being one of the multilingual and multicultural countries, needs to be explored in detail from different perspectives. The aim of this study was to explore the cross-linguistic interaction of multilingual English language learners living in Mardin in their writing tasks and thinking processes. Mardin was selected as the research site for having a population from different cultures, religions and languages. The data for the study were collected through a questionnaire; think-aloud protocols and interviews. Data gained from questionnaire were analyzed through SPSS Version 16 (Statistical Package for Social Sciences) program. Interview data were subjected to content analysis. Data obtained through think-aloud protocols were analyzed through transcription and comparison of the verbal and written performances of the participants to reveal and classify the problem-solving strategies of participants in their writing tasks. The results of the study yielded that bi/multilingual individuals actively use their previously learned languages. It was also obvious from the results that participants were flexible in using their language repertoires during thinking. Additionally, there was also evidence of dominant role of Turkish in thinking process of the participants to write a composition in a target language. It was clear from the results that the majority of the participants showed evidence for translanguaging across all languages in their linguistic repertoire. The findings of this current study propose that more emphasis can be put on multilingual individuals in educational context for foreign language teaching in Turkey. Second, proficiency of learners in their L1 and L2 should not be underestimated in evaluating proficiency in L3 as multilingual individuals use different resources of different languages all together for effective communication and there is no 'boundaries' across their languages as proposed by Canagarajah (2011). Lastly, current issues in bi/multilingualism should be taken into account in setting the course for foreign language education in Turkey.