Acil servise başvuran hastalarda normal dışı serum sodyum değerlerinin mortalite ve morbidite açısından değerlendirilmesi
Evaluation of non-normal serum sodium values in terms of mortality and morbidity in patients applied to emergency service
- Tez No: 649521
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmayla acil servise anormal sodyum seviyeleri ile başvuran hastalarda hiponatremi veya hipernatreminin nedenlerini, derecesini,mortalite,morbidite oranını,disnatremi gelişimine katkıda bulunan faktörleri ,hastalarda gelişen disnatreminin seyri ve klinik sonuçlarını araştırdık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 24.05.2019 tarihinde etik kurul onayı alınmıştır. 01.05.2018 - 01.05.2019 tarihleri arasında acil servise başvuran hiponatremi ve hipernatremi saptanan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Giriş Serum sodyum değerlerine gore ; şiddetli hiponatremi (150 mEq / L) olarak sınıflandırıldı. Bulgular: Çalışmaya 465 hiponatremi hastası ve 35 hipernatremi hastası olmak üzere toplam 500 hasta dahil edildi. Hastaların % 50.6 'sı kadın , % 49.4' ü erkek olarak tespit edildi. Yaş ortalaması (mean) 62.36±18 tespit edilmiştir. Hastaların yaşları 18 ile 104 arasında değişmekteydi. Hastaların %47.4'ü 18-64 yaş aralığı ve %52.6'sı 65 yaş üzeriydi. Hastaların başvuru anındaki triyaj skalasına bakıldığında % 81.2 sarı ve %18.8 kırmızı alanda değerlendirilmiştir. Hastalar başvuru şekline göre %77.6 ayaktan ve %22.4 112 ambulans ile başvurmuştur. Hastaların son durumuna bakıldığında %47 taburcu, %29.2 servis yatış, %11.8 ybü yatış, %8.8 exitus ,%3.2 kendi isteğiyle taburcu olmuştur. Hastaların sodyum düzeyine göre %84.4 hafif hiponatremi, %8.6 şiddetli hiponatremi, %3.6 şiddetli hipernatremi, %3.4 hafif hipernatremi olarak bulunmuştur. Tüm hastaların hastanede yatış süresi mean ortalama 4.92±7.34 (min-0, max-53), olarak tespit edilmiştir. Hipernatremi hastalarında mortalite oranı hiponatremi hastalarına göre anlamlı olarak daha fazla bulundu (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Aim: With this study, we investigated the causes and degree of hyponatremia or hypernatremia, mortality, morbidity rate, factors contributing to the development of dysnatremia, the course of dysnatremia and its clinical results in patients admitted to the emergency department with abnormal sodium levels. Materials and Methods: Ethics committee approval was obtained for our study on 24.05.2019. Patients with hyponatremia and hypernatremia who applied to the emergency department between 01.05.2018 and 01.05.2019 were retrospectively analyzed. Introduction According to serum sodium values; It was classified as severe hyponatremia ( 150 mEq / L). Results: A total of 500 patients, including 465 hyponatremia patients and 35 hypernatremia patients, were included in the study. 50.6% of the patients were female and 49.4% were male. The mean age was 62.36 ± 18. The ages of the patients ranged from 18 to 104. 47.4% of the patients were between the ages of 18-64 and 52.6% were over 65 years old. Considering the triage scale of the patients at the time of admission, it was evaluated in 81.2% yellow and 18.8% red area. According to the method of application, 77.6% of the patients applied as outpatient and 22.4% by 112 ambulance. Considering the final status of the patients, 47% were discharged, 29.2% hospitalized, 11.8% hospitalized, 8.8% died, 3.2% discharged voluntarily. According to the sodium level of the patients, it was found that 84.4% mild hyponatremia, 8.6% severe hyponatremia, 3.6% severe hypernatremia, 3.4% mild hypernatremia. Mean hospitalization time of all patients was found to be 4.92 ± 7.34 (min-0, max-53). The mortality rate in patients with hypernatremia was significantly higher than in patients with hyponatremia (p = 0.002).