İkinci trimester gebelik terminasyonlarında misoprostol ve foley kateterin tek başına veya birlikte kullanımlarının etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of misoprostol and foley catheter use alone or together in second trimester pregnancy terminations
  1. Tez No: 649522
  2. Yazar: ŞEYMA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEN, DR. KORAY GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ : İkinci trimester gebelik terminasyonlarında misoprostol ve foley kateterin tek başına veya birlikte kullanımlarının etkinliğinin incelenmesi. GEREÇ VE YÖNTEM : Bu retrospektif çalışmada Sakarya Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesine başvuran Aralık 2016 -Eylül 2020 tarihleri arasındaki ikinci trimester gebelik terminasyonları incelendi. Toplam 146 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar tek başına misoprostol uygulananlar (62 hasta), tek başına foley kateter uygulananlar (35 hasta) ve kombine misoprostol + foley kateter uygulananlar (49 hasta) olarak 3 gruba ayrıldı. Gruplar arasında yöntemin etkinliği ve güvenliği incelendi. BULGULAR : Çalışmamızda gruplar arasında fark olmayıp, hastalar arasında yaş , gravida, parite, vücut kitle indeksi ve terminasyon endikasyonları benzerdir. Çalışmamızın primer sonucu olarak indüksiyon – terminasyon süresi değerlendirildi. Toplam terminasyon süresinin tek başına misoprostol uygulananlarda 16,10±14,13 saat; tek başına foley kateter uygulananlarda 18,43±14,89 saat; misoprostol ve foley kateter birlikte uygulananlarda ise 19,92±15,57 saat olduğu ve gruplar arasında benzer olduğu görüldü (p>0.05). Üç gruptaki olgularımızın komplikasyon oranları benzer olup, hiçbirinde majör komplikasyon oluşmadı. SONUÇ : İkinci trimester gebelik terminasyonlarında kullanılan yöntemlerin birbirine etkinlik açısından üstünlüğü saptanmamış olmakla birlikte; sezaryen öyküsü olan olgularda misoprostole bağlı gelişebilecek uterin rüptür gibi komplikasyonların önlenmesi için yöntemlerin kombine kullanımı tercih edilebilir. Anahtar Kelimeler : Misoprostol, foley kateter, ikinci trimester, gebelik terminasyonu
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE : Investigation of the effectiveness of misoprostol and foley catheter use alone or together in second trimester pregnancy terminations. MATERIAL AND METHODS : In this retrospective study, second trimester pregnancy terminations applied to Sakarya University Training and Research Hospital between December 2016 and September 2020 were examined. 146 patients were included in the study. The patients were divided into 3 groups as those using misoprostol alone (62 patients), foley catheter alone (35 patients), and combined misoprostol + foley catheter (49 patients). The effectiveness and safety of the methods were examined among the groups. RESULTS : In our study, there were no differences between the groups, and the age, gravida, parity, body mass index and termination indications were similar among the patients. As the primary result of our study, the duration from induction to termination was evaluated. The total termination time was 16.10 ± 14.13 hours in those who received misoprostol alone; 18.43 ± 14.89 hours in patients who received foley catheter alone; it was found to be 19.92 ± 15.57 hours in cases where misoprostol and foley catheters were applied together and it was similar between the groups (p> 0.05). The complication rates of our cases in the three groups were similar, and no major complications occurred in any of them. CONCLUSION : Although the methods used in second trimester pregnancy terminations are not superior to each other in terms of efficiency; In cases with a history of cesarean section, the combined use of methods may be preferred to prevent complications such as uterine rupture due to misoprostol. Keywords : Misoprostol, foley catheter, second trimester, pregnancy termination.