Tüp bebek kliniği'ne başvuran hastaların demografik, klinik, laboratuvar verilerinin ve gebelik sonuçlarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of demographic, clinical, laboratory data and pregnancy results of patients presented to İVF clinic
  1. Tez No: 649536
  2. Yazar: ELİF ECE ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİYE YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: 2015-2017 yılları arasında Dr Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Tüp Bebek Kliniği demografik; klinik ve perinatal sonuçlarının analizini uluslararası standartlara göre veritabanı oluşturulması için örnek olarak sunulması amaçlanmıştır. Yöntem ve gereç: Çalışmamızda T.C. Sağlık Bakanlığı Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Kliniği'nde Ocak 2015 – Aralık 2017 yılları arasında tedavi gören ve oocyte pick up (OPU) yapılan 1294 siklusun demografik ve klinik verileri ile gebelik sonuçları retrospektif analiz edildi. Bulgular: Totalde siklus başına gebelik oranı %28,6 ve ET başına gebelik oranı %32,7 olarak saptandı. Canlı doğum oranı ise siklus başına %20,5 ve ET başına %23,4 idi. Kadın yaşı ile canlı doğum oranları arasında anlamlı ilişki saptandı (p:0,004).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to present the analysis of demographic, clinical, laboratory datas and pregnancy results of the patients admitted to the IVF Clinic of Dr Zekai Tahir Burak Women's Health Education and Research Hospital between years 2015-2017 as an example for the creation of a database in accordance with international standards. Material and Methods: In our study, demographic and clinical data of 1294 cycles treated with oocyte pick up (OPU) between January 2015 and December 2017 in IVF Clinic of Dr. Zekai Tahir Burak Women's Health Education and Research Hospital were retrospectively analyzed. Results: Overall pregnancy rate per cycle was 28.6% and pregnancy rate per ET was 32.7%. The live birth rate was 20.5% per cycle and 23.4% per ET. A significant correlation was found between patient age and live birth rates (p: 0.004).