Nozokomiyal kan dolaşımı enfeksiyonu olan çocuklarda eritrosit dağılım genişliği ve trombosit indekslerinin değerlendirilmesi
Evaluation of erythrocyte distribution widht and platelet indices in children with nosocomial bloodstream infections
- Tez No: 649535
- Danışmanlar: UZMAN CAN CELİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Sepsis, tüm dünyada yüksek mortalite ve morbiditeye neden olan ciddi bir klinik tablodur. Sepsiste mortalite oranı 1960'larda %100 iken günümüzde erken tanı ve tedavi ile mortalite oranı giderek azalmaktadır. Günümüzde antibiyotik tedavisinde olan gelişmeler, erken tanı olanaklarının gelişmesi, yoğun bakım alanında olan gelişmeler ve sepsis patogenezinin daha iyi anlaşılması mortalite oranlarındaki azalmaya katkı sağlamaktadır. Son yıllarda bazı çalışmalarda çeşitli inflamutuvar ve kan dolaşım enfeksiyonlarında tam kan sayımında bakılan eritrosit dağılım genişliği (RDW) ve trombosit indekslerinin arttığı gösterilmiştir. Ortalama trombosit hacmi (mean platelet volume (MPV)) ve trombosit dağılım genişliğinin (platelet distribution width (PDW)) birçok çalışmada sepsis ile ilişkili olarak arttığı gösterilmiştir. Çalışmamızda kültür kanıtlı kan dolaşımı enfeksiyonu olan ve nozokomiyal sepsis olarak değerlendirilen çocuklarda trombosit sayısı, trombosit dağılım genişliği (PDW), ortalama trombosit hacmi (MPV) ve eritrosit dağılım genişliğinde (RDW) kaydedilen değişimleri inceleyerek nozokomiyal sepsis ile takip edilen çocuk hastalarda RDW ve trombosit indekslerinin sepsis ile ilişkili olup olmadığını araştırdık. Materyal ve Metod: Retrospektif yapılan bu çalışmada nozokomiyal sepsis tanısı alan 55 çocuk hasta ve benzer yaş grubunda 112 sağlıklı kontrol ile çalışma grupları oluşturulmuştur. Eritrosit dağılım genişliği ve trombosit indekslerine etki edebilecek ek hastalıkları bulunan olgular çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmada hemogram parametrelerinden trombosit sayısı, MPV, PDW ve RDW belirteçleri ile yaş, cinsiyet, eşlik eden komorbid hastalıklar ve kan kültüründe üreyen mikroorganizma türleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Assessment of Platelet Indices and Red blood Cell Distribution Width in Children with Nosocomial Bloodstream Infection Objective: Sepsis is a serious clinical condition causing high mortality and morbidity worldwide. While the mortality rate in sepsis was 100% in the 1960s, today the mortality rate is gradually decreasing with early diagnosis and treatment. Improvement of mortaliy from sepsis may be attributed to; the developments in antibiotic treatment, improvement of early diagnosis possibilities, developments in intensive care field and better understanding of sepsis pathogenesis. In recent years, some studies have shown that the erythrocyte distribution width (RDW) and thrombocyte indices measured in complete blood count have increased in various inflammatory and bloodstream infections. Mean platelet volume (MPV) and platelet distribution width (PDW) have been shown to increase in relation to sepsis in many studies. In our study, we planned to examine the changes recorded in thrombocyte count, thrombocyte distribution range (PDW), mean platelet volume (MPV) and erythrocyte distribution range (RDW) in children with culture-proven bloodstream infection and evaluated as nosocomial sepsis and to show in relation to sepsis. Materials and Methods: In this retrospective study, study groups were established with 55 pediatric patients diagnosed with nosocomial sepsis and 112 age matched healthy controls. Cases with additional diseases that may affect erythrocyte distribution width and platelet indices were excluded from the study. In the study, platelet count, MPV, PDW and RDW markers, age, gender, accompanying comorbid diseases and microorganism species grown in blood culture were evaluated.