Atrofik maksillada farklı dizaynlı implantlar üzerine yerleştirilen farklı anterior kantilever uzunluklu hibrit protezlerin sonlu eleman stres analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of hybrid prostheses with different anterior cantilever length placed on different designed implants in atrophic maxilla by finite element stress analysis
- Tez No: 649542
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAMİL AKYIL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç: Tam dişsiz atrofik maksillalı hastalarda All-on-Four konseptiyle tedavinin biyomekanik etkileri hala net değildir. Mevcut çalışmanın amacı, bu konseptle tedavi edilecek olan hastalarda protezin anterior kantilever uzunluğunun sınırlarının belirlenmesi ve açı düzeltici implantların All-on-Four konseptinde kullanımının biyomekanik etkisinin sonlu eleman stres analizi (SESA) yöntemi ile incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: 3D modelleme programında 2 farkı implant tasarımı ve 3 farklı kantilever mesafesi için 6 model oluşturuldu. 1. grupta 30° açıyla 2 posterior standart implant (Sİ) ile 30° çok üniteli abutment ve 17° açıyla 2 anterior Sİ ile 17° çok üniteli abutment atrofik maksilla modeline yerleştirildi. 2. çalışma grubunda aynı çene modeline posterior bölgeye 2 adet 24° açı düzeltici implant (ADİ) ve anterior bölgeye 12° ADİ ile 4 adet düz çok üniteli abutment implant açılarına uygun şekilde yerleştirildi. Bu grupların alt gruplarında anterior kantilever (AK)/antero-posterior mesafe (AP) oranı 1/4, 1/2 ve 3/4 olacak şekilde 3 farklı protez modellendi, anterior dişlerin singulumu çevresinden maksimum ön ısırma kuvveti interinsizal açıyla uygulanarak oluşan stresler SESA ile incelendi. Bulgular: AK mesafesinin artmasıyla implantlar, çevreleyen kemik ve protetik altyapıdaki stresler arttı. AK/AP oranı 3/4 olduğunda Sİ grubunda posterior bölgede trabeküler kemikte görülen gerilme stres değerleri kemiğin dayanım sınırını aştı. ADİ gruplarında, Sİ gruplarına göre daha düşük stres değerleri gözlendi. Ayrıca ön-arka implantlarda, çevreleyen kemikte ve protez vidalarındaki streslerin ADİ grubunda daha homojen dağıldığı gözlendi. Sonuçlar: Bu çalışmanın sınırları dahilinde standart implantlar kullanılarak All-on-Four konseptiyle tedavi edilecek hastalarda AK/AP oranının 3/4'ten daha küçük olmasına veya AK mesafesinin 12 mm'den az olmasına dikkat edilmelidir. All-on-Four konseptiyle tedavi edilecek hastalarda açı düzeltici implant kullanımı biyomekanik açıdan daha olumlu sonuçları olan, umut verici bir seçenek olarak görünmeke olup, in-vitro testler ve uzun dönem klinik çalışmalarla araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The biomechanical effects of All-on-Four concept in the complete edentulous atrophic maxilla are still unclear. The aim of the present study is to determine the limits of the anterior cantilever length of the prosthesis in patients to be treated with this concept and to investigate the biomechanical effect of the use of angle correction implants (ACI) in the All-on-Four concept by finite element stress analysis (FEA) method. Materials and Methods: 6 models were created for 2 different implant designs and 3 different cantilever lengths in the 3-D modeling program. In group 1, two standard implants (SI) were placed 30o tilted with 30° multi-unit abutments in the atrophic maxilla posterior region, also two anterior SI were placed 17° tilted with 17° multi-unit abutments in anterior region. In the second study group, two 24° angle correcting implants (ACI) in the posterior region and two 12° ACI in the anterior region were placed in accordance with the implant angles with 4 straight multi-unit abutments in the same jaw model. Additionally, three different prostheses were modeled with anterior cantilever (AC) / antero-posterior distance (AP) ratios of 1/4, 1/2, and 3/4. Maximum anterior bite force was applied at an interincisal angle around the cingulum of the anterior teeth and analyzed by the FEA. Results: The stresses occured on implants, surrounding bone and prosthetic framework increased with the increase of AC distance. The tensile stress on the posterior trabecular bone in the SI group exceeded the strength limit of the bone when the AC / AP ratio was 3/4. The stress values were lower in the ACI groups than SI groups. Also, the stresses occured on the implants, the surrounding bone and the prosthetic screws were more homogeneously distributed in the ACI group than in the SI group. Conclusions: Within the limitation of this study, In patients who will be treated with the All-on-Four concept using standard implants, care should be taken that the AK / AP ratio of the prostheses is less than 3/4 or the AK distance is less than 12 mm. The use of angled dental implants in the All-on-Four concept seems to be a promising option with better results in terms of biomechanics, and needs to be investigated with in-vitro tests and long-term clinical studies.