Çinli Müslümanlar Huiler / Tunganlar ve Guomingdang Dönemi ilişkileri (1911-1949)
Chinese Muslims and their relations during Kuomintang Era (1911-1949)
- Tez No: 649569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmamızda 1911-1949 tarihleri arasında Çin Cumhuriyetinin siyasi tarihi ile Çinli Müslümanların faaliyetleri ve hükümet ile olan ilişkileri üzerine durulmaktadır. Bu vesile ile Çin'e İslam'ın geliş serüveni ve bu konuda kaleme alınan eserlerin yeniden değerlendirilmesine gayret edilmiştir. Araştırmalarımız sırasında Çinli Müslümanlar ve onların siyasi faaliyetleri hakkında kaleme alınmış olan farklı dillerdeki eserlerden, Orta Asyalı ve Batılı araştırmacıların çalışmalarından, dönemin seyyahlarının notlarından ve Türkiye'de Çinli Müslümanlar, Asya bölgesine İslamiyet'in ulaşması hakkındaki neşredilmiş eserlerden istifade ettik. Bu çalışma ile bilhassa 1911-1949 yılları arasında Çin Cumhuriyetinin siyasi tarihi ile Çinli Müslümanların ilişkilerine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma ile Çinli Müslümanlar ile alakalı her mevzu ortaya konulmuştur iddiasında değiliz. Bununla birlikte en azından 1911-1949 yılları arasında Çin Cumhuriyetinde ve Doğu Türkistan bölgesinde vuku bulan siyasi münasebetler objektif olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Çinli Müslümanların ortaya çıkışı ve Guomingdang Hükümeti ile ilişkileri bu çalışma ile ortaya konulmaya gayret edilmiştir. Bu sebep ile çalışmamızın bundan sonra yapılacak olan Çinli Müslümanlar ile alakalı araştırmalara katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Our study focuses on the political history of the Republic of China and the activities of Chinese Muslims and their relations with the government between 1911-1949. On this occasion, the arrival adventure of Islam in China and the opportunity to reevaluate the works written on this subject were found. During our research and from work in different languages, which were written about Chinese Muslims and their political activities, Central Asian and Western researchers of the study, at the time of the traveler, the notes in Turkey about Chinese Muslims, Islam from the Asian region has been published about reaching works have benefited. With this study, it was tried to shed light on the political history of the Republic of China and the relationship between Chinese Muslims, especially between 1911-1949. In addition, we do not claim that every issue related to Chinese Muslims has been put forward with this study. However, at least the political relations that took place in the Republic of China and East Turkistan between 1911-1949 were evaluated objectively. In addition, the emergence of Chinese Muslims and their relations with the Kuomintang Government are demonstrated with this study. For this reason, we believe that our study will contribute to the researches related to the Chinese Muslims.