Physical training and sports: On the way of constructing the new ideal womanhood in Early Republican Period in Turkey (1923-1945)
Beden terbiyesi ve spor: Erken Cumhuriyet Dönemi Türkiye'sinde yeni ve ideal kadınlığın inşası (1923-1945)
  1. Tez No: 649568
  2. Yazar: OZAN YAVUZARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KAYAALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, Sports, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu yüksek lisans tezi, geç Osmanlı döneminden Türkiye'de erken Cumhuriyet dönemine geçiş döneminde yeni yönetimsellik politikaları ile ortaya çıkan sosyal politikaların bir parçası olarak beden eğitimi ve spor politikalarını ve söylemlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Yeni ve ideal vatandaşın tanımı, geç Osmanlı dönemi ile bir kırılmayı da simgeleyen erken Cumhuriyet dönemi boyunca bir değişime uğramıştır. Buna göre, literatürde sıklıkla ihmal edilen yeni ve ideal bir kadınlığın inşa edilme süreci tezin ana konularından birini oluşturmaktadır. Erken Cumhuriyet dönemi (1923-45) ana akım spor dergilerindeki egemen söylemlere dayanarak, bu tez, modern ulus devletin oluşum sürecinde makbul ve ideal kadının nasıl inşa edildiği sorusunu araştırmaktadır. Bu dönemde beden eğitimi ve spor, bireysel hedeflerden ziyade tüm nüfusun sağlığı ve refahı için önemli bir araç olarak görülmüştür. Bu doğrultuda beden eğitimi ve spor politikaları, toplumun sağlığı ve yeni rejimin sürekliliği ve meşruiyeti için ideolojik bir araç olarak ele alınmıştır. Bu dönemde, ulusdevletin inşa sürecine vatandaş ve özne olarak erkek ve kadınların katılımı da farklı şekillerde gerçekleşmiştir. Bu bağlamda beden eğitimi politikalarının / söylemlerinin ne derecede başarılı olup olmadığı da bu tezde tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This master thesis aims to examine physical training and sports policies and discourses as part of the social policies that emerged with the new governmentality policies in the transition period from the late Ottoman era to the early Republican period in Turkey. The definition of a new and ideal citizen was changed during the early Republican era, which symbolized a rupture from the late Ottoman period. Accordingly, the creation of a new and ideal womanhood, which is frequently neglected in the literature, is one of the main topics of the thesis. Based on the hegemonic discourses in mainstream sports magazines of the early Republican period (1923-45), this master thesis investigates the question of how the proper and ideal woman in the formation process of modern nation state was constructed. In this period, physical training and sports were seen as an important tool for the health and wellness of the entire population rather than individual goals. In this direction, physical training and sports policies were used as an ideological instrument for both the quantity and quality of the population as well as for the continuity and the legitimacy of the new regime. During this period, the participation of men and women as a citizen in the formation of nation-state took place in different ways. In this regard, whether physical training policies/discourses were successful or not will be discussed in this thesis.