Ortaokullarda kodlama eğitiminin öğrencilerin yaratıcı problem çözme ve bilişüstü farkındalıklarına etkisi
Impact of coding training on metacognitive awareness and creative problem-solving skills of secondary school students
- Tez No: 649570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YALIN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknolojik gelişmeler, büyük bir hızla yeni alanlarla karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte teknolojik gelişmelere bağlı olarak eğitim kalitesinin arttırılması gerekliliği ve önemi her alanda kendini göstermektedir. Sözü edilen önem gereği, her alanda karışık problemleri çözebilen belirli düzeyde mühendislik becerilerine sahip bireylere ihtiyaç artmıştır. Farklı becerileri birlikte kullanabilen bireyler STEM (Fen (Science), Teknoloji (Technology), Mühendislik (Engineering) ve Matematik (Mathematics)) ile mümkün olmaktadır. Günümüzde ilgi gören STEM (Science, Technology, Engineering and Math) eğitimi kapsamında yer alan“kodlama eğitimi”ise bu sürecin alt yapısını oluşturmaktadır. Kodlama, öğretim teknolojileri alanındaki yeniliklerle hayatımıza giren birçok kavramdan biridir. Kodlama eğitimi, Türkiye'nin farklı illerinde olduğu gibi Aydın `da da birçok okulda“Kodama Dersi”adı altında yürütülmektedir. Sözü edilen dersin, öğrencilerin yaratıcı problem çözme ve bilişüstü farkındalıkları üzerinde olumlu bir etkisinin olup olmadığı bu araştırma ile anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla araştırmada, Aydın'da bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığı Öğretim Programı kapsamında kodlama eğitimi verilen ve kodlama eğitimi verilmeyen ortaokullarda, öğrenim görmekte olan 730 beşinci ve altıncı sınıf öğrencisine“Yaratıcı Problem Çözme Envanteri”ve“Bilişüstü Farkındalık Envanteri”uygulanmıştır. Araştırma kapsamında, ölçüt örnekleme tekniği ile kodlama eğitimi veren ve vermeyen ortaokullar tespit edilmiştir. Araştırmada hatalı sonuçlar çıkarılınca kodlama eğitim alan 488 öğrenci ve kodlama eğitimi almayan 242 öğrenci örnekleme dahil edilmiştir. Bu araştırmada, nicel betimsel yöntem kullanılarak araştırmanın katılımcıları arasında farklılık olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler normal dağılım göstermediği için verilerin analizinde, Kruskal-Wallis ve Man-Whitney U parametrik olayan test analizleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler sonucunda, kodlama eğitiminin uygulandığı okullarda öğrenim görmekte olan öğrencilerin, hem genel hem de alt boyutlar bazında yaratıcı problem çözme becerileri ve bilişüstü farkındalık puanları, kodlama eğitimi uygulanmayan okullardaki öğrencilere göre daha yüksek düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Böylece kodlama eğitiminin, öğrencilerin bilişüstü farkındalıklarını ve yaratıcı problem çözme becerisini geliştirdiği anlaşılmaktadır. Bağımlı değişken olan bilişüstü farkındalığın, yaratıcı problem çözme davranışını ne ölçüde açıkladığını anlamak amacıyla yapılan kanonik korelasyon analizinden, söz konusu değişkenin, yaratıcı problem çözme becerisini yordadığı anlaşılmıştır. Araştırmada, kodlama eğitiminin öğrencilerin bilişüstü farkındalık ve yaratıcı problem çözme becerilerini geliştirdiği gözlemlenmiştir. Gelişen teknoloji ve birçok işlemin sanal olarak gerçekleştirilmesi nedeniyle kodlama eğitiminin, dünyadaki öğretim programlarında daha çok yer alacağı beklenilmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kodlama Eğitimi, Bilişüstü Farkındalık, Yaratıcı Problem Çözme, Nicel Yöntem, Ortaokul
Özet (Çeviri)
Technological developments are coming up with new fields at a rapid pace. In addition, the necessity and importance of increasing the qualitiy of education shows itself in every field. The need for individuals who can solve complicated problems in every field and have engineering skills at a certain level has increased. Individuals who can use different skills together is possible with STEM (Science, Technology, Engineering and Mathhematics).“Coding training”, which takes place in the scope of STEM, is the basis of this process. Coding is one of the many concepts that entered our lives with innovations in the field of instructional technologies. Coding training is carrying out under the name of“Kodlama Dersi”in Aydın, as well as in many cities in Turkey. Whether this lesson has a positive effect on creative problem solving and metacognitive awareness of students was tried to be understood with this research. For this purpose, in the research,“Creative Problem Solving Inventory”and“Metacognitive Awareness Inventory”were applied to 730 fifth and sixth grade students who are studying in secondary schools which are in Aydın and with and without coding training in the scope of Ministry of National Education Curriculum. In the research, the secondary schools which have coding training and have not coding training was identified by criterion sampling technique. When the incorrect results came up, 488 students who received coding training and 242 students who did not receive coding training were included into the sample. In this research, whether there is a difference between the participants was tried to be understood by using quantitative descriptive method. Because acquired data did not indicate normal distribution, Kruskal Wallis and Man Whitney U nonparametric test analysis were used in the analysis of the data. As a result of the data that is acquired in the research, it is understood that the students who are studying in schools where coding training is applied have higher creative problem solving skills and metacognitive awareness scores in terms of both general and sub-dimensions, comparing to the students who are studying in schools without coding traning. In consequence of the research, it is understood that coding training improves students' metacognitive awareness and creative problem solving skills. Canonical correlation analysis was conducted in order to understand to what extent metacognitive awareness, which is dependent variable, explains creative problem solving behaviour. As a result of this analysis, it is understood that metacognitive awareness predicts creative problem solving skill. In the research, it has been observed that coding training improves metacognitive awareness and creative problem solving skills of students. Because of the advancing technology and practising many actions virtually, it is expected that coding training will take part in curriculum in the world. KEY WORDS: Coding Training, Metacognitive Awareness, Creative Problem Solving, Quantitive Method, Secondary School