Rising conservatism in the face of threats
Tehditler karşısında yükselen muhafazakârlık
- Tez No: 649593
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇARKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Dehşet Yönetimi Kuramı ölüm hatırlatmalarının siyasal ideolojiler üzerindeki etkisine ilişkin iki çelişkili hipotez sunmaktadır. Bu hipotezlerden ilki hem solcu hem de sağcı bireylerde artan muhafazakâr tutum ve davranışları tahmin etmektedir. İkincisi ise solcu ve sağcı kişilerin dünya görüşlerinin perçinleneceğini öngörmektedir. Araştırmam kanser, terör saldırısı ve belirsiz nedenlerden kaynaklanan üç tür ölüm hatırlatmasının siyasal ideolojilerde sebep olacağı etkileri kuramsal bir çerçevede değerlendirmeyi ve sebep-sonuç ilişkisi içerisinde test etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmam 2018 yılında Türkiye'de gerçekleştirdiğim internet anketi deneyinin (N=2,629) bulgularından yararlanmaktadır. Kanser ölümü hatırlatmasının istatistiki anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Terör ve belirsiz ölüm hatırlatmaları ise muhafazakâr öz tanımlama üstünde pozitif ve istatistiki olarak anlamlı bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Terror Management Theory presents two competing hypotheses regarding the effect of mortality salience on political ideology: a shift to a conservative stance and the defense of one's worldview. My research considers how three types of mortality primes, reminders of death due to cancer, a terror attack, and unknown causes, may lead to diverging ideological responses. This can shed light on the conditions under which people respond differently to mortality salience. Based on an online survey experiment (N=2,629) conducted in Turkey in 2018, the reminder of death due to cancer had no significant effect whereas reminders of death due to a terror attack and unknown causes had significant positive effects on conservative self-identification.