Döşemelerde bırakılan boşlukların üniform yayılı yükler altında incelenmesi
  1. Tez No: 6496
  2. Yazar: MUSTAFA BOZBEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
XV SUMMARY In this thesis, plates with rectangular holes and under uniformly distributed load have been analyzed from static point of view. During this analysis, a Finite Element Compu ter Program was used. In this program, since the rectan gular elements are used, circular holes of the plates couldn't be analyzed, only the effects of recl^ ngular holes in various position were researched. At the end of this work, obtained moment coef ficients of the holes in different ratios were tried to be presented by graphics and charts. These results were compared with the results obtained from the other works and a few examples of plates with rectangular holes were done.
Özet (Çeviri)
Ill ÖZET Bu tezde çeşitli sebeplerden dolayı döşemeler de bırakılan boşlukların uniform yayılı yük etkisi altın da statik açıdan incelenmesi yapılmıştır. Bu inceleme sırasında sonlu elemanlar metodu ile yapılan bir bilgisayar programı kullanılmıştır. Prog ramda dikdörtgen elemanlar kullanıldığından döşemelerdeki dairesel boşluklar incelenmemiş, yalnız çeşitli konumlar daki dikdörtgen boşlukların etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen değişik oranlar daki boşluklara ait moment katsayıları çizelge ve grafik lerle verilmeye çalışılmıştır. Bu sonuçlar diğer çalışma lara ait sonuçlarla karşılaştırılmış ve ayrıca açıklayıcı bir kaç boşluklu döşeme örneği de verilmiştir.