İki boyutlu tek fazlı petrol rezervuar simülasyonu
- Tez No: 6497
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada iki boyutlu, tek fazlı ve yatışkın olma yan bir petrol rezervuarının matematiksel modeli geliştirilmiş ve elde edilen bu model iteratif olarak satırlarda ardı şık düzeltmeler yöntemi ile çözülmüştür. Çözüm için FORTRAN IV dilinde bir bilgisayar programı yazılmış ve bu program fiziksel özellikleri gerçeğe yakın olarak tanımlanan bir petrol rezervuarı için başarıyla denenmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, a mathematical model of a two-dimensional, single-phase and unsteady state petroleum reservoir was developed. The mathematical model was solved by an iterative method, namely line successive over relaxation (LSOR). A computer program was coded and succesfully run in FORTRAN IV, to simulate a petroleum reservoir of which the physical properties were close to a real reservoir. Ill