Arapça yayın yapan ateist web siteleri üzerine sosyolojik bir araştırma
A sociological research on atheist websites that make a broadcast in Arabic
- Tez No: 649626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın önemi insanın manevi tarafı ile ilgilenmesi ve kişinin ancak kendisine hükmeden bir dinle yaşayabildiği ve hayatta karşılaştığı sıkıntılar karşılığında acizliğini hissetmesi ve ona iltica etmesidir. Ancak zihinlerini serbest bırakmaya karar verdiklerini iddia eden ve Allah'a ve dine inanmamayı tercih eden bazı insanlar vardır. Bu çalışmada, ateizmin anlamını, tanımını, türlerini ve ortaya çıkışından bu yana tarihini detaylı olarak açıkladım ve nereden çıktığını ortaya koymaya çalıştım. Ayrıca günümüze kadar adım adım nasıl geliştiğini ortaya koydum. Ateizmi araştırdıktan sonra internet üzerine yoğunlaşmak gerekiyordu. Çünkü daha önce bu tür konulara ulaşmak zor iken günümüzde internet ateizmi yaymanın en büyük aracı haline gelmiştir. Daha önce ateizm kitapları nadir ve ulaşılması zorken, özellikle bazı dindar ülkelerde internet sayesinde ateist fikirler herkes tarafından kolayca erişilebilir hale gelmiştir. Bu araştırmada birkaç sonucuna vardık, günümüzde Arap gençliğinin çoğunluğunda dini bağlılığın zayıflaması, aralarında ateizmin daha hızlı yayılmasına sebep olmuş ve modern fikrî yönelimlere ilgi duymalarına katkıda bulunmuştur. Fikrî ve ideolojik açıdan sosyal medyanın gençlerin fikirleri üzerinde etkisi, okul ve üniversitelerin etkisinden çok daha fazladır. Ayrıca din karşıtı fikirlerinden dolayı gençlere yapılan baskı ve şiddet olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Kültürel ve teknolojik ilerleme arasındaki ters bir ilişki söz konusudur. Bu nedenle teknolojik ilerleme ne kadar büyükse, dindarlık da o kadar azalır.
Özet (Çeviri)
The importance of this research is that people are concerned with the spiritual side and feel their helplessness and take refuge in the face of the hardships they face in life, and that they can live only with a religion that dominates them. However, there are some people who claim to have decided to free their minds and prefer not to believe in God. In this work, I have explained in detail the meaning, definition, types and history of atheism since its emergence and tried to reveal where it came from. After researching atheism, it was necessary to focus on the Internet. Because it was difficult to reach such topics before, today the internet has become the biggest tool to spread atheism. While atheism books were rare and difficult to reach, atheist ideas have become easily accessible to everyone, especially in some religious countries, because of the internet. We came to several conclusions in this research that the weakening of religious affiliation among the majority of Arab youth today has led to a faster spread of atheism among them and contributed to their interest in modern intellectual orientations. In intellectual and ideological terms, the effect of social media on the ideas of young people is much more than the effect of schools and universities. In addition, the pressure and violence inflicted on young people have negative consequences for their religiosity.