KSÜ tıp fakültesi hastanesinin polikliniklerinde gürültü seviyesinin ölçülmesi
Measurement of the noise level in the polyclinics of KSUfaculty of medicine hospital
- Tez No: 649627
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde çevresel problemlerden biri olan gürültü insan kulağına hoş gelmeyen ve istenmeyen ses olarak tanımlanır. Gün geçtikçe artan gürültü kirliliğini azaltmak için çeşitli çalışmalar yapılmakta ve toplumsal alanlarda gürültü düzeylerinin tespit edilebilmesi için ölçümler yapılmaktadır. Bu çalışmada toplumsal alanlardan biri olan hastane ortamındaki gürültü seviyesini tespit etmek için KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin Poliklinik koridorlarında gürültü ölçümü yapıldı. Ölçüm sonuçlarından elde edilen veriler ile gürültü dozu hesaplandı. Hastane toplamda 10 poliklinik koridorundan oluşmaktadır. Her bir koridorda bir hafta boyunca, pazartesi-cuma günleri arasında, gün 5 farklı ölçüm saatine bölünerek koridorların gürültü seviyesi ölçüldü. Ölçümler TESTO-815 gürültü ölçer cihazı ile yapıldı. Ölçümlerden elde edilen veriler istatiksel yöntemler kullanılarak tablo ve grafik halinde verildi. Ölçüm sonuçlarına göre koridorlarda hesaplanan eşdeğer gürültü seviyeleri Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından sağlık kuruluşları için belirlenen 30-35 dB düzeyinin üzerinde olduğu tespit edildi. Aynı zamanda ölçümlerden elde edilen sonuçlara göre hesaplanan gürültü dozu seviyesinin koridorlarda ise kabul edilebilir düzeyde olduğu görüldü. Kat olarak yorumlandığında ise gürültü maruziyetinin en fazla zemin katta olduğu tespit edildi. Yapılan ölçümlere dayanarak gürültünün insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için alınabilecek tedbirler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Noise, which is one of the environmental problems today, is defined as a sound that is not pleasant to the human ear and is undesirable. In order to reduce the increasing noise pollution day by day, various studies are being carried out and measurements are being made to determine noise levels in social areas. In this study, noise measurement was performed in the outpatient corridors of KSU Medical Faculty Hospital to determine the level of noise in the hospital environment, which is one of the social areas. The noise dose was calculated with the data obtained from the measurement results. The hospital consists of 10 outpatient corridors in total. Monday to Friday, the day was divided into 5 different measurement hours and the noise level of the corridors was measured for a week in each corridor. Measurements were made with the TESTO-815 noise meter device. The data obtained from the measurements were given in tables and graphs using statistical methods. According to the measurement results, equivalent noise levels calculated in corridors were found to be above the 30-35 dB level set by the Ministry of Environment and Urbanism for health organizations. At the same time, the noise dose level calculated according to the results of the measurements was found to be acceptable in the corridors. When interpreted as a floor, it was determined that the maximum noise exposure was on the ground floor. Based on the measurements, measures that can be taken to reduce the negative effects of noise on human health have been proposed.