Finansal analist hedef fiyat tahminleri ve finansal tavsiyelerin analizi: Borsa İstanbul örneği
Financial analyst target price forecasts and analysis of financial recommendations: The case of Borsa İstanbul
- Tez No: 649632
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Finansal analistler, hisse senedi piyasalarında yer alan şirketler ve hisse senetleri hakkında sahip oldukları bilgi ve tecrübelerine bağlı olarak hisse senedi piyasalarının önemli aktörlerinden biri konumundadırlar. Tasarruflarını hisse senedi yatırımları ile değerlendirmek isteyen bireysel ve kurumsal yatırımcılar, finansal analistlere ait hedef fiyat tahminlerini ve finansal tavsiyeleri dikkate alarak yatırımlarını yönlendirebilmektedirler. Bu nedenle; finansal analist tahmin ve tavsiyeleri, bir taraftan hisse senedi yatırımcıları ve hisse senetlerinin ait olduğu şirketler, diğer taraftan da yatırım bankacılığı hizmeti veren kurumlar açısından önem arz etmektedir. Çalışmada, Borsa İstanbul bünyesinde yer alan hisse senetlerine yönelik, Ocak 2010-Aralık 2017 dönemini kapsayan finansal analist hedef fiyat tahminleri ve finansal tavsiyeleri ele alınmıştır. Hisse senetlerine ait hedef fiyat tahminlerinin gerçekleşmiş fiyatlar karşısındaki başarı seviyesi ve iki değişken arasındaki uyum, korelasyon analizleri ile çeşitli faktörler açısından analiz edilmiştir. Ayrıca borsa endeksi, döviz kuru, faiz oranları ve altın fiyatları gibi değişkenler ile finansal tahminler arasındaki ilişki de korelasyon analizleri ile incelenmiştir. Hisse senetlerine ait hedef fiyat tahminleri ve finansal tavsiyeler ile hisse senetlerinin gerçekleşmiş fiyatları arasındaki birbirlerini etkileme düzeyleri de regresyon analizleri ile ele alınmış, Granger ve Todo Yamamoto nedensellik testleri ile analiz edilmiştir. Borsa endeksi, döviz kuru, faiz oranları ve altın fiyatları gibi parametrelerin finansal analist tahminlerini etkileme düzeyleri de nedensellik testleri ile ayrıca analiz edilmiştir. Bulgular, hedef fiyat tahminlerinin özellikle kısa vadede daha yüksek performansa sahip olduğunu göstermiştir. Sektörel açıdan sanayi sektörüne ait finansal tahminlerde, finansal tavsiyeler açısından satın alma yönündeki tahminlerde başarı seviyesinin daha yüksek olduğu da görülmüştür. Finansal tahminler, finansal parametreler ile uyumu açısından analiz edildiğinde, finansal tahminler ile borsa endeksi arasındaki uyumun en yüksek korelasyon katsayısına sahip olduğu görülmüştür. Finansal tahminler ve gerçekleşmiş fiyatlar arsındaki nedensellik ilişkisi ele alındığında her iki değişken açısından karşılıklı etkileşim bulunduğu görülmüştür. Finansal parametreler ve finansal analist tahminleri nedensellik ilişkisi açısından değerlendirildiğinde ise parametreler içinde yer alan borsa endeksinin tüm sektörler için yapılan finansal tahminlerde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial analysts are one of the important actors of stock markets, based on their knowledge and experience of companies and stocks in stock markets. Individual and institutional investors who want to invest their savings with stock investments can direct their investments by taking into account the target price estimates and financial recommendations of financial analysts. Therefore; Financial analyst forecasts and recommendations are important for stock investors and companies to which stocks belong, on the one hand, and institutions providing investment banking services on the other. In the study, financial analyst target price estimates and financial recommendations for stocks in Borsa Istanbul covering the period January 2010-December 2017 were discussed. The success level of target price estimates of stocks against realized prices and the harmony between two variables were analyzed in terms of various factors with correlation analysis. In addition, the relationship between financial forecasts and variables such as stock market index, exchange rate, interest rates and gold prices was analyzed with correlation analysis. The level of influence between the target price estimates and financial recommendations of the stocks and the realized prices of the stocks were also analyzed with regression analysis and analyzed with Granger and Todo Yamamoto causality tests. The effects of parameters such as stock market index, exchange rate, interest rates and gold prices on financial analyst forecasts were also analyzed with causality tests. Findings have shown that target price estimates have higher performance, especially in the short term. It has also been observed that the level of success is higher in the financial forecasts of the industrial sector from a sectoral point of view, and in the forecasts towards purchasing in terms of financial advice. When the financial estimates are analyzed in terms of their compatibility with the financial parameters, it is seen that the harmony between financial estimates and stock market index has the highest correlation coefficient. When the causality relationship between financial estimates and realized prices is considered, it is seen that there is a mutual interaction in terms of both variables. When the financial parameters and financial analyst estimates are evaluated in terms of causality, it is determined that the stock market index, which is among the parameters, is effective in financial forecasts made for all sectors.