Muhammed İkbal ve Henri Bergson'da bilgi felsefesi
Knowledge philosophy in Muhammed Ikbal and Henri Bergson
- Tez No: 649634
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Muhammed ikbal ve Henri Bergson yaşadıkları çağda düşünce hayatına yeni bir soluk kazandıran iki düşünürdür. Batılı bir düşünür olan Henri Bergson, bilim ve teknolojinin hızla hüküm sürdüğü bir dönemde bilimden vazgeçmeden yeni bir metafizik inşa etmeye çalışmıştır. Bu çabaları neticesinde Bergson sezgici bir anlayışa dayanarak ruhla ilgili bir metafizik meydana getirir. Onun bu metafiziği bilgi felsefesinden, din felsefesine kadar geniş bir alanı kapsar. Bergson'un eserlerini okuduğumuzda da onun felsefi anlamda tek bir konuda değil, felsefenin birçok konusuna değindiğini görürüz. Bu bağlamda Bergson, sisteminde kavram çiftlerinden hareket eder. Henri Bergson'un kavram çiftleri insanın bütün olarak incelenmesi gerektiğinin ifadesidir. Bizde çalışmamız da Bergson'un sözü geçen kavram çiftlerine değindik. Kavramlarını sezgiyi temele alarak yorumladık. Çalışmamızın ikinci düşünürü olan ikbal'de yaşadığı dönemde Bergson gibi bilimden vazgeçmeden yeni bir felsefi düşünce geliştirmeyi amaçlar. Tıpkı çağdaşı Bergson gibi, İkbal'de gerçeğe ulaşmak için daha üst bir yetkinliğe sahip olduğunu düşündüğü bilgi için sezgiden hareket eder. İkbal'in sezgi temelli bilgi anlayışı, insandan topluma, toplumdan Tanrı'ya kadar ulaşmayı hedefleyen bir sezgidir. Bu bakımdan iki düşünürde sezgi kapsamında mistik tecrübeye özel bir önem atfeder.
Özet (Çeviri)
Muhammed iqbal and Henri Bergson are two thinkers who brought a new breath to the life of thought in their age. A Western thinker, Henri Bergson tried to construct a new metaphysics without giving up science at a time when science and technology were rapidly prevailing. As a result of these efforts, Bergson creates a metaphysics about the soul based on an intuitive understanding. This metaphysics of his covers a wide area from the philosophy of knowledge to the philosophy of religion. When we read Bergson's works, we see that he touches on many issues of philosophy, not just one subject in the philosophical sense. In this context, Bergson moves from concept pairs in his system. Henri Bergson's concept pairs are an expression of the need to examine human beings as a whole. In our work, we also touched on Bergson's mentioned pairs of concepts. We interpreted his concepts on the basis of intuition. Iqbal, who is the second thinker of our study, aims to develop a new philosophical thought without giving up science like Bergson during his life. Just like his contemporary Bergson, Iqbal acts out of intuition for information that he thinks has a higher competence to reach the truth. Iqbal's intuition-based understanding of knowledge is an intuition that aims to reach from man to society, from society to God. In this regard, the two thinkers attach special importance to mystical experience within the scope of intuition.