Yeni iletişim araçlarının kullanım sıklığı ile dönüşen kişiler arası iletişim biçimi
Transformation of interpersonal communication methods through frequent use of the new communication tools
- Tez No: 649642
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİMECE KARADOĞAN DORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
İletişim, her dönemde insanlar üzerinde güçlü etkileri olan bir kavram olmuştur. Özellikle yeni iletişim araçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte insan ilişkilerini derinden etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı, yeni iletişim araçlarından olan sosyal medya platformlarının bireyler arasında sıkça kullanılmasıyla birlikte kişiler arası iletişim ve etkileşimlerde yarattığı etkiyi incelemektir. Bu etki, günümüzde kişiler arası iletişimde yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformlarından Facebook, Instagram, Twitter ve WhatsApp üzerinden tartışılarak ifade edilmiştir. Bu bağlamda öncelikle iletişim araçlarının yaşadığı değişim kapsamlı bir şekilde açıklanarak bireyler üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Ardından kişiler arası iletişim kavramı üzerinde durularak kavramla ilgili detaylı bir literatür taraması yapılmıştır. Son olarak, bu çalışma kapsamında belirlenen sosyal medya platformlarının kişiler arası iletişim ve etkileşim süreçlerine olan etkisi değerlendirilmiş, bireylerin iletişim ve etkileşim tercihlerindeki ilişki tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında anket yöntemi uygulanarak bireylerin söz konusu sosyal medya platformlarına olan tutum ve algıları tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, belirtilen sosyal medya platformlarının bireylerin kişiler arası iletişim süreçleri üzerinde önemli ölçüde etkili olmadığı, Hiyerarşik Regresyon Test analiz sonucuyla ortaya konulmuştur. Bu araştırma; Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp sosyal medya platformlarının kişiler arası iletişim biçimlerine olan etkileri ile sınırlandırıldığından, farklı sosyal medya platformlarının kişiler arası iletişim biçimi üzerinde yaratacağı etkinin yanıtı gelecek araştırmalara bırakılmaktadır. Son olarak, sonuçların farklı örneklem gruplarında değişiklik gösterebileceği ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication has always been such a concept that has a strong impact on people. Specifically, it has deeply affected human relations with the emergence of new communication tools. The purpose of this study is to analyze the impact of social media platforms, which are some of the new communication tools, on interpersonal communication and interaction. This impact is explained by arguing on social media platforms, which are frequently used in interpersonal communication; Facebook, Instagram, Twitter, and WhatsApp. In this context, first, transformation of communication tools is comprehensively explained and their impact on individuals is examined. Then, the concept of interpersonal relations is studied and a detailed literature review of this concept is conducted. Finally, the impact of the aforementioned social media platforms on interpersonal relations and interaction processes of individuals are examined and the relation between individuals' preferences on communication and interaction is explored. In this study, a survey is conducted and the attitude and perception of individuals to the social media platforms are explored. In the result, it is revealed by using Hierarchical Regression Analysis that the social media platforms do not have a significant impact on the interpersonal relations of individuals. Because this study is limited to the impact of Facebook, Instagram, Twitter, and WhatsApp only, the answer to the impacts of other social media platforms on interpersonal relations is left to other studies. Lastly, it is stated that the results might show a difference in different sample groups.