Floresan işaretli lektin kullanılarak MDA-MB-231 meme kanseri sferoidlerinin karakterizasyonu
Characterization of MDA-MB-231 breast cancer spheroids usingfluorescent marked lectin
- Tez No: 649653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YOSUN MATER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Meme kanseri dünyada kadınlarda karşımıza en fazla çıkan kanser türüdür. Erken tanı ve teşhis ile hayatta kalma olasılığı yüksek olan bir kanser tipi olmakla beraber, dünyada ve ülkemizde kadınlar için en öldürücü kanser olarak ilk sırada yer alır. Bu nedenle kanserlerin ve özellikle meme kanserinin erken ve hızlı tanısı hayati öneme sahiptir. Bu amaçla hızlı ve hassas erken tanı yöntemleri kanser ve diğer ölümle sonuçlanan tüm hastalıklar için en önemli ve yoğun çalışma konularındandır. Tez çalışmamızı yapma amacımız da erken ve özgün hastalık tanısı yapabilmek için sialik asit rezidülerinin kullanılabilirliğinin irdelenmesidir. Bu amaçla çalışmamızda, üçlü negatif bazal benzeri tümör hücrelerini temsil eden ve yüksek metastaz özelliği gösteren MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattı kullanılmış, bu hücreler iki ve üç boyutlu hücre kültürü yöntemleriyle büyütülmüştür. Bu tip kanser hücrelerinin yüzeylerinde bulunan, kanser oluşumunda ve metastazında görev alan sialik asit tiplerinden, N-asetilglikozamin, N-asetilnöraminik asit yapısındaki sialik asit birimleri FITC-WGA lektini yardımıyla seçici olarak işaretlenmiştir. Bu iki hücre kültürü yöntemi ile büyütülen hücre yüzeylerindeki adı geçen sialik asit miktarları karşılaştırılarak göreceli olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen mikrograflarda her iki teknikle de büyütülen aynı hücre hattı hücre yüzeylerinde yoğun ışımalar belirlenmiştir. Bu belirlemenin iki saat gibi kısa bir zaman içinde ve farklı hücresel özellikler gösteren teknikler kullanılarak yapılması, geliştirdiğimiz yöntemin doğrudan hasta örneklerinde de kullanabileceğini göstermektedir. Diğer bir değişle, yaptığımız çalışmanın en önemli avantajı canlı doku özelliklerine çok benzer sonuçlar veren üç boyutlu hücre kültürü modelinin iki boyutlu hücre kültürüyle karşılaştırılmış olmasıdır. Böylece elde edilen bulgularla, kısa sürede ve özgün sonuçlar verebilen kitlerin geliştirilmesi mümkün görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer type in women in the world. Although it is a cancer type with high probability of survival with early diagnosis and diagnosis, it ranks first as the most lethal cancer for women in the world and in our country. Therefore, early and rapid diagnosis of cancers, especially breast cancer, is vital. For this purpose, fast and sensitive early diagnosis methods are among the most important and intensive study subjects for all diseases that result deaths and in cancer. The aim of our thesis study is to examine the usability of sialic acid residues to make an early and specific disease diagnosis. For this purpose, in our study, MDA-MB-231 breast cancer cell line representing triple negative basal-like tumor cells and high metastases were used, and these cells were grown by two and three-dimensional cell culture methods. Among the types of sialic acid on the surfaces of these types of cancer cells, involved in cancer formation and metastasis, the sialic acid units in the structure of N-acetylglycosamine, N-acetylneuraminic acid are marked with the help of the FITC-WGA lectin. The amounts of sialic acid on the surfaces of the cells grown by these two cell culture methods were compared and evaluated relatively. In the micrographs obtained, intense radiation was determined on the same cell line cell surfaces grown by both techniques. Making this determination in a short time like two hours and using techniques showing different cellular features shows that the method we developed can be used directly in patient samples. In other words, the most important advantage of our study is that the three-dimensional cell culture model, which gives very similar results to living tissue properties, was compared to the two-dimensional cell culture. Thus, it is possible to develop kits that can yield original results in a short time with the findings obtained.