International student mobility and freedom level of origin countries
Uluslararası öğrenci göçü ve menşe ülkelerin özgürlük düzeyleri
  1. Tez No: 649652
  2. Yazar: BURAK DALAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler en demokratik ülkeler olarak nitelendirilmektedirler. Menşe ülkelerdeki özgürlük düzeyinin kötüleşmesinin yurtdışında yüksek öğrenim görme davranışını etkileyip etkilemediğini ve nasıl etkilediğini araştırıyoruz. Özellikle, Freedom House'un demokrasi endeksine göre 2010'larda özgürlük seviyesi kötüleşen ülkelerden Macaristan, Venezuela ve Endonezya'dan öğrenci göçlerine odaklanıyoruz. OECD ülkelerinde yer alan uluslararası öğrenci popülasyonunun 2004-2016 yılları arası verilerini kullanıyoruz. Deneysel analizimizde, her bir menşe ülke için uluslararası öğrenci sayısını OECD'den ve menşe ülkelerdeki özgürlük endeksi değerlerini de Freedom House'dan alıyoruz. Kötüleşen özgürlük düzeyinin uluslararası öğrencilerin göçü üzerindeki nedensel etkisini tahmin etmek için iki farklı tahmin tekniği uyguluyoruz: Farkların Farkı (FF) ve Sentetik Kontrol Yöntemi (SKY). FF tahminleri Venezuela için yurtdışında yüksek öğrenim gören öğrenci nüfusunda istatistiksel olarak anlamlı bir artış gösterirken SKY tahminleri Macaristan için istatistiksel olarak anlamlı bir artış göstermektedir
Özet (Çeviri)
The commonly preferred destination countries by international students are considered among the most democratic countries in the world. We explore whether and how deteriorating freedom level in origin countries affects the behavior of pursuing higher education abroad. Particularly, we focus on student migration from three countries where the freedom level has deteriorated in the 2010s according to the democracy index of the Freedom House: Hungary, Venezuela, and Indonesia. We employ data of the population of international students in the OECD countries for 2004-2016 period. To estimate the causal effect of deteriorating freedom level on the outmigration of students, we apply two different estimation techniques: Difference-in-Differences (DD) and the Synthetic Control Method (SCM). We find that deteriorating freedom in countries increases the outmigration of its young citizens in most instances where the applied research method provides an appropriate comparison unit. Particularly, DD estimates show a statistically significant increase in the population of students pursuing higher education abroad for Venezuela, and SCM estimates show a statistically significant increase for Hungary.