Yerel yönetimlerde CBS kullanılarak su yönetim bilgi sisteminin oluşturulması: Tekirdağ ili örneği
Establishing a water management information system using gis inlocal governments Tekirdağ province case
  1. Tez No: 649658
  2. Yazar: CENAN ÇİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Doğal kaynaklardan en önemlisi olan su, yaşamın ana unsurunu oluşturmaktadır. Bu doğrultuda su kaynaklarının etkin kullanımı hususu sadece mühendislik disiplinlerinin öznesi olmaktan çıkarak ekonomi, çevrebilim ve tüm toplum bilimlerinin de konusu haline gelmiştir. Suyu temin eden idarelerde temel öncelik, suyu kaynağından başlayarak tüketiciye kadarki süreçte temiz ve kaliteli olmasını sağlamak olarak benimsenmiştir. Suyun akıllı yönetimi, coğrafi bilgi sistemleri tabanlı su dağıtımı ve şebeke yönetimi, kayıp ve kaçakların tespiti, atık su yönetimi, abone tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin yönetimi gibi uygulamaları içermektedir. Bu çalışmanın amacı; yerel yönetimlerde içme suyu yönetimi tarif edilmeye çalışacaktır. Bu doğrultuda, pilot bölge olarak seçilen Tekirdağ ili, Çerkezköy ilçesi, İstasyon mahallesine ait yeraltı içme suyu kuyularının kullanımına ilişkin bir otomasyon sistemi oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışma alanına ait jeoloji, plan, halihazır, alt yapı ve nüfus bilgilerinden faydalanılmıştır. Bölgeye ait 22 adet içme suyu kuyusunun öznitelik verileri belirlenmiş olup, Netcad web ve Netcad 7.6 masaüstü yazılımı yardımıyla öznitelik bilgileri doldurulmuştur. Nüfus ve su tüketim miktarlarının trend analizi metoduyla 2050 yılına kadar ki gelecek projeksiyonu yapılmış ve yeni kuyu yerleri belirlemede bu veriden yararlanılmıştır. Kuyuların öznitelik bilgilerinden de faydalanılarak tampon bölge analizi yapılmış ve üç adet yeni kuyu yerleri belirlenmiştir. Bu çalışma ile mevcut kaynakların optimum kullanımı sağlanırken geleceğe ait projeksiyonlar tanımlanarak işletmenin devamlılığı güven altına alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water, which is the most important natural resource, constitutes the main element of life. In this respect, the issue of efficient use of water resources has become the subject of not only engineering disciplines but also economics, ecology and all social sciences. The main priority in the administrations supplying the water has been adopted as ensuring that the water is clean and of high quality in the process from its source to the consumer. It includes applications such as intelligent management of water, water distribution and network management based on geographic information systems, detection of losses and leakages, waste water management, management of subscriber accrual and collection transactions. The aim of this study is; drinking water management in local governments will try to be described. In this direction, it is aimed to create an automation system for the use of underground drinking water wells belonging to Tekirdağ Province, Çerkezköy District, İstasyon District, which are selected as the pilot region. Geology, plan, current, infrastructure and population information of the study area were used. Attribute data of 22 drinking water wells of the region were determined and the attribute information was filled in with the help of Netcad web and Netcad 7.6 desktop software. The future projection of the population and water consumption until 2050 has been made with the trend analysis method and this data has been used to determine new well locations. Using the attributes of the wells, the buffer zone analysis was made and three new well locations were determined. With this study, while ensuring optimum use of available resources, future projections were defined and the continuity of the enterprise was tried to be secured.