Van gölü'ne dökülen derelerin taşkın risk analizi
Flood risk analysis of streams flowing into van lake
- Tez No: 952655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin en büyük kapalı havzası olan Van Gölü Havzası'nda taşkın riski analizi yapılmıştır. Günümüzde iklim değişikliği, nüfus artışı ve plansız kentleşme gibi etkenler, doğal afetlerin sıklığını ve etkisini artırmaktadır. Bu bağlamda, Van Gölü Havzası'nda meydana gelebilecek taşkınların önceden belirlenmesi ve bu risklerin haritalanması büyük önem taşımaktadır. Dünya'da depremlerden sonra en çok can ve mal kaybına neden olan taşkın afeti, sadece bu kayıplara yol açmakla kalmayıp aynı zamanda çevresel ve ekonomik sorunlara da neden olmaktadır. Bu çalışmada, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknolojileri ile çok kriterli karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Yöntemi (AHY) birlikte kullanılarak taşkın riski haritaları üretilmiştir. Mekânsal analizler kapsamında bakı, eğim, büyük toprak grupları, yağış,jeoloji ve arazi kullanımı verileri olmak üzere 7 adet parametre değerlendirilmiştir. Her bir parametre AHY yöntemiyle ağırlıklandırılmış ve mekânsal veri katmanları CBS ortamında çakıştırılarak Van Gölü Havzasına ait taşkın risk haritası oluşturulmuştur. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, Van Gölü çevresinde özellikle akarsu yataklarına yakın alanlar, düşük rakımlı düzlükler ve yoğun yerleşim bölgeleri taşkın açısından yüksek risk taşımaktadır. Aynı zamanda tarım alanlarının büyük bir kısmının bu riskli bölgelerde yer alması, ekonomik kayıpları artırma potansiyelini ortaya koymaktadır. Geçmiş yıllara ait taşkın olaylarının mekânsal olarak analiz edilmesiyle oluşturulan risk haritalarının doğruluğu desteklenmiştir. Bu tez, taşkın risk yönetimi çerçevesinde yerel yönetimlere, planlamacılara ve afet yönetimi uzmanlarına karar destek aracı sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca çalışma, benzer havzalarda yapılacak taşkın analizleri için metodolojik bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a flood risk analysis was conducted in the Lake Van Basin, which is the largest closed basin in Turkey. Today, factors such as climate change, population growth, and unplanned urbanization are increasing the frequency and impact of natural disasters. In this context, it is of great importance to predict potential floods in the Lake Van Basin in advance and to map these risks. Floods, which cause the highest loss of life and property after earthquakes worldwide, not only result in such losses but also lead to environmental and economic problems. In this study, flood risk maps were produced by using Geographic Information Systems (GIS) technologies in conjunction with the Analytical Hierarchy Process (AHP), one of the multi-criteria decision-making methods. Within the scope of spatial analysis, seven parameters—slope, aspect, geology, major soil groups, land use, and precipitation data—were evaluated. Each parameter was weighted using the AHP method, and spatial data layers were overlaid in a GIS environment to create a flood risk map for the Lake Van Basin. According to the analysis results, areas near riverbeds, low-elevation plains, and densely populated regions around Lake Van are at high risk of flooding. Moreover, the fact that a significant portion of agricultural lands is located within these high-risk zones indicates a high potential for economic loss. The accuracy of the risk maps was supported by spatial analysis of historical flood events in the region. This thesis aims to provide a decision support tool for local governments, planners, and disaster management experts within the framework of flood risk management. Additionally, the study serves as a methodological example for conducting flood analyses in similar basins.