Anoftalmos ve fitizis bulbi tanılı hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life in patients with anophthalmos and phthisis bulbi
- Tez No: 649680
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Göz Hastalıkları, Psikiyatri, Anatomy, Eye Diseases, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
III. ÖZET AMAÇ: Anoftalmos ve fitizis bulbi tanısıyla takip edilen hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi GEREÇ VE YÖNTEM: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma hastanesi Göz Hastalıkları kliniğinde Ocak 2007- Ağustos 2011 tarihleri arasında 92 evisserasyon, 21 enukleasyon toplamda 113 evisserasyon/enükleasyon geçirmiş hasta, 72 kornea skleral, 34 korneal toplamda 106 okuler perforasyon cerrahisi geçirmiş hasta incelendi. Araştırmaya 18 - 85 yaş arasında, araştırma ölçeklerini dolduracak yetkinliğe sahip olan hastalar dahil edildi. Bilateral oküler travmaya bağlı fitizis bulbi gelişen hastalar ve bilateral evisserasyon /enükleasyon yapılan hastalar, anoftalmi dışında tedavi gerektirir herhangi bir bedensel veya nörolojik hastalığı bulunan ve uzun süreli herhangi bir ilaç tedavisi gören hastalar, kontrol muayenesinde sokette enfeksiyon, ağrı ve implanta bağlı komplikasyon gelişmiş olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışma sonucunda operasyon sonrası üzerinden en az 6 ay geçmiş olan monoküler evisserasyon/enükleasyon operasyonu geçirmiş oküler protez kullanan 25 hasta, evisserasyon/enükleasyon operasyonu geçirmiş oküler protez kullanmayan 24 hasta ve okuler perforasyon cerrahisi sonrası fitizis bulbi gelişmiş protez kullanmayan 25 hastanın; yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, sistemik hastalık, oküler protez kullanım durumu, anoftalmi nedenleri, süresi ve orbital implant varlığının yaşam kalitesi üzerine olan etkisini değerlendirmek amacıyla 27 kadın, 47 erkek toplamda 74 hastaya SF-36 ve HADS testi uygulandı. BULGULAR: Evisserasyon/enükleasyon operasyonu olmuş ve oküler protez kullanmayan 1.grupta SF-36 Fiziksel skor 36.95±15.77, Mental skor 35.26±6.06 (p=0.001), evisserasyon/enükleasyon operasyonu olmuş ve oküler protez kullanan 2.grupta, SF-36 Fiziksel skor 80.63±8.29, Mental skor 73.55±8.25 (p=0.001), fitizis bulbi gelişmiş ve protez kullanmayan 3.grupta ise SF-36 Fiziksel skor 50.38±13.5, Mental skor 32.66±6.03 (p=0.001) bulundu. Protez kullanan grupta yaşam kalitesi skorları diğer gruplara oranla istatiksel olarak anlamlı yüksek saptandı(p=0.001). Tüm gruplarda 44 yaş altı hastaların SF-36 'Mental skor ve fiziksel skor' puanları 45 yaş üstü bireylere oranla anlamlı olarak yüksek çıkmıştır(p=0.006). Cinsiyet ile SF-36 'Mental skor ve fiziksel skor' paremetleri değerlendirildiğinde, gruplar arasında cinsiyet ile SF-36 parametreleri arasında anlamlı ilşki saptanmadı(p=0.096). Medeni durum ile SF-36 'Mental skor ve fiziksel skor' paremetleri değerlendirildiğinde, gruplar arasında medeni durum ile SF-36 parametreleri arasında anlamlı ilşki saptanmadı(r= -0.350 p=0.86). Üç grup değerlendirildiğinde SF-36 'Mental skor ve fiziksel skor' puanları değerlendirildiğinde; çocuk sahibi olan hastaların çocuk sahibi olmayan hastalara oranla daha düşük yaşam kalitesi skorlarına sahip olduğu saptandı(r=-0.476 p=0,016). Hastaların çalışma durumu ile SF-36 'Mental skor ve fiziksel skor' paremetleri değerlendirildiğinde, gruplar arasında çalışma durumu ile SF-36 parametreleri arasında anlamlı ilşki saptanmadı(r= -0.212 p=0.308). Üç grupta bulunan hastalarda sistemik hastalık ile SF-36 'Mental skor ve fiziksel skor' paremetleri değerlendirildiğinde; üç grupta da sistemik hastalık ile SF-36 yaşam kalitesi skorları arasında istatiksel olarak anlamlı ilişkı saptandı(r=-0.556 p=0.004).Sistemik hastalık olan hastaların daha düşük yaşam kalitesi skorlarına sahip olduğu saptandı. Hastaların operasyon nedenleri ile SF-36 'Mental skor ve fiziksel skor' paremetleri değerlendirildiğinde, opere ve protez kullanılmayan 1.gruptaki hastalarda tümör nedeniyle opere olanların daha yüksek yaşam kalitesi skoruna sahip olduğu ve SF-36 yaşam kalitesi skorları arasında istatiksel olarak anlamlı ilişkı saptandı(p=0.018). Opere ve protez kullanılan 2.grupta ise operasyon nedenleri ile SF-36 'Mental skor ve fiziksel skor' paremetleri arasında istatiksel olarak anlamlı ilişkı saptanmadı(p=0.823). Üç grupta bulunan hastalarda; postoperatif geçen süre ile SF-36 'Mental skor ve fiziksel skor' paremetleri değerlendirildiğinde; gruplar arasında postoperatif geçen süre ile SF-36 parametreleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı(r= -0.326 p=0.120). Opere ve protez kullanılan 2.grupta bulunan orbital implant kullanılan hastaların 'Fiziksel fonksiyon ve sosyal fonksiyon' yaşam kalitesi skorları, orbital implant kullanılmayan hastalara oranla istatiksel olarak anlamlı yüksek olduğu saptandı(r=438 p=0.027). 3 grupa uygulanmış olan HADS tetsi skorları değerlendirildiğinde; HADS-A değerleri 1.grupta 8.8±2.33, 2.grupta 4.36±0.86, 3.grupta ise 10.16±1.77 olduğu saptanmış. HADS-D değerleri ise 1.grupta 8.56±2.02 2.grupta 4.52±0.82 3.grupta ise 10.16±2.56 olduğu saptandı. HADS değerleri ile SF-36 paremetreleri değerlendirildiğinde; üç grupta da HADS değerleri ile SF-36 paremetreleri aarsında istatiksel olarak anlamlı negatif korelasyon saptandı(r=-0.452 p=0.022). Protez kullanılan 2. Grupta SF-36 yaşam kalitesi paremetreleri en yüksek bulunurken, HADS değerleri en düşük saptanmıştır. Üç grupta en yükske yaşam kalitesi skorlarına sahip olan protez takılan gruptaki hastalarda ters orantılı olarak anksiyete ve depresyon oranı en az oranda saptanmıştır.Fitisli protez kullanılmayan 3.grup ile opere protez kullanılmayan 1.grup HADS değerleri karşılaştırıldığında, fitizis bulbili protez kullanılmayan 3.grupta bulunan hastalarda daha yüksek anksiyete ve depresyon oranına sahiğ olduğu saptandı(p=0.001). TARTIŞMA: Anoftalmili hastalarda tüm alanlarda yaşam kalitesi bozulmaktadır. Hastaların cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, çocuk sahibi olma ve meslek durumu, sahip olduğu sistemik hastalıklar ve oküler protez kullanım durumu yaşam kalitesi değerlerini değiştirmektedir. Kişinin kötü dış görünümün verdiği kaygının protez kullanım durumu ile önemli derecede azaldığı ve protez kullanımının kişinin yaşam kalitesini büyük oranda pozitif etkilediği saptanmıştır. Yaşam kalitesi düşük olan, protez kullanmayan hastalarda ters orantılı olarak depresyon ve anksiyete oranının arttığı saptanmıştır. Klinikte takip ettiğimiz anoftalmili hastalarımızın kendi ifadeleri ile belirlenen yaşam kalitelerini değerlendirmemiz, gerekli gördüğümüz hastaları psikiyatriye yönlendirmemiz, günlük hayatları için onlara yol göstermemizi ve anoftalmi ile yaşamayı kolaylaştırarak sosyal olumsuz etkileri azaltmamızı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Evaluation of quality of life in patients with anophthalmos and phthisis bulbi. MATERIALS AND METHODS: 92 evisceration, 21 enucleation, 113 evisceration / enucleation in total, 72 corneal scleral, 34 corneal, and 106 ocular perforation surgeries in total between January 2007 and August 2011 in the Ophthalmology Clinic of İzmir Atatürk Training and Research Hospital were examined. Patients between the ages of 18 and 85 who had the competence to fill in the research scales were included in the study. Patients with phthisis bulbi due to bilateral ocular trauma and patients undergoing bilateral evisceration / enucleation, patients with any physical or neurological disease requiring treatment other than anophthalmitis and receiving any long-term medication, patients with infection in the socket, pain and implant-related complications in the control examination was not included in the study. As a result of the study, 25 patients using ocular prosthesis who have undergone monocular evisceration / enucleation operation at least 6 months after the operation, 24 patients who have undergone evisceration / enucleation surgery and 25 patients who did not use an ocular prosthesis after ocular perforation surgery; SF-36 and HADS tests were applied to a total of 74 patients, 27 female and 47 male, in order to evaluate the effect of age, gender, marital status, childbearing status, systemic disease, ocular prosthesis use, causes and duration of anophthalmitis and the presence of orbital implants on quality of life. . RESULTS: SF-36 physical score 36.95 ± 15.77, mental score 35.26 ± 6.06 (p = 0.001) SF-36 Physical score was 80.63 ± 8.29, Mental score 73.55 ± 8.25 (p = 0.001) in the second group who had evisceration / enucleation operation and using ocular prosthesis, SF-36 Physical score was 50.38 ± in the third group with phthisis bulbi developed and not using prosthesis. The mental score was found to be 13.5 and 32.66 ± 6.03 (p = 0.001). The quality of life scores in the prosthetic group were statistically significantly higher than the other groups (p = 0.001). SF-36 'Mental score and physical score' scores of patients under 44 years of age were significantly higher in all groups compared to individuals over 45 years old (p = 0.006). When the parameters of SF-36 'mental score and physical score' were evaluated with gender, no significant relationship was found between gender and SF-36 parameters (p = 0.096). When the marital status and SF-36 'mental score and physical score' parameters were evaluated, no significant relationship was found between the marital status and SF-36 parameters among the groups (r = -0.350 p = 0.86). When three groups are evaluated and SF-36 'mental score and physical score' scores are evaluated; It was found that patients with children had lower quality of life scores than patients without children (r = -0.476 p = 0.016). When the working status of the patients and SF-36 'mental score and physical score' parameters were evaluated, no significant relationship was found between the working status and SF-36 parameters between the groups (r = -0.212 p = 0.308). When systemic disease and SF-36 'mental score and physical score' parameters were evaluated in patients in three groups; A statistically significant relationship was found between systemic disease and SF-36 quality of life scores in all three groups (r = -0.556 p = 0.004). Patients with systemic disease were found to have lower quality of life scores. When the reasons for the operation and SF-36 'mental score and physical score' parameters were evaluated, it was found that the patients who were operated for tumors in the first group who were operated and did not use prosthesis had higher quality of life scores and a statistically significant relationship between SF-36 quality of life scores ( p = 0.018). In the second group in which surgery and prosthesis are used, between the SF-36 'Mental score and physical score' parameters There was no statistically significant relationship (p = 0.823). In patients in three groups; When the postoperative time and SF-36 'mental score and physical score' parameters are evaluated; There was no significant relationship between the postoperative time and SF-36 parameters between the groups (r = -0.326 p = 0.120). The“Physical function and social function”quality of life scores of the patients in the second group in which the operation and prosthesis were used were found to be statistically significantly higher than the patients who did not use orbital implants (r = 438 p = 0.027). When the HADS tetsi scores applied to 3 groups are evaluated; HADS-A values were found to be 8.8 ± 2.33 in the first group, 4.36 ± 0.86 in the second group, and 10.16 ± 1.77 in the third group. HADS-D values were found to be 8.56 ± 2.02 in the first group, 4.52 ± 0.82 in the second group and 10.16 ± 2.56 in the third group. When HADS values and SF-36 parameters are evaluated; In all three groups, a statistically significant negative correlation was found between HADS values and SF-36 parameters (r = -0.452 p = 0.022). SF-36 quality of life in the 2nd group with prosthet