Makedonya'da iş hayatında kadınların karşılaştığı kültürel problemler
  1. Tez No: 649681
  2. Yazar: SABİNA LEKOVİC
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, kadının Makedon toplumundaki rolünü, Makedonya Cumhuriyeti'ndeki toplumsal cinsiyet eşitliği mevzuatını ve iş dünyasında, politikada ve iş sektöründe kadınlara ilişkin istatistikleri sunacağım. İstihdam ve terfi sürecinde kadınların karşılaştığı kültürel sorunları, yani geleneksel değerlere dayanan kalıplaşmış düşüncelere bağlı kalmanın bir sonucu olan ayrımcılığı sunacağım. Sonunda, yaptığım anketin sonuçlarını sunarak, Makedonya Cumhuriyeti'nde kadınların, rolleri ve pozisyonları için genel kabul görmüş standartlar nedeniyle, iş dünyasında, yani istihdam ve kariyer ilerlemesi sürecinde kültürel problemlerle karşılaştıkarı yönünde olan hipotezi ispatlayacağım. Anket Makedonya Cumhuriyeti'nin şu 4 şehrinde yapılmıştır : Üsküp, İştip, Kalkandelen ve Pirlepe. Anket toplam 1040 katılımcı üzerine yapılmıştır. Bunların 520'si erkek, diğer 520'si ise kadındır. Katılımcılar 20 ve 65 yaşları arasındadır ve (üniversite öğrencileri, çalışanlar ve emekliler gibi) farklı vatandaş gruplarına aittirler.
Özet (Çeviri)
In this study I will present the role of women in Macedonian society, gender equality legislation in the Republic of Macedonia and statistics on women in the business world, politics and the business sector. I will present the cultural problems that women face in employment and promotion, namely discrimination as a result of adhering to stereotypes based on traditional values. Finally, presenting the results of my research, I will prove the hypothesis that women in the Republic of Macedonia face cultural problems in the business world, namely in the process of employment and career advancement due to generally accepted standards for their roles and positions. The survey was conducted in four cities in the Republic of Macedonia, namely Skopje, Shtip, Tetovo and Prilep. The survey was conducted with a total of 1040 participants. 520 of them are men and the other 520 are women. Participants are aged 20 to 65 and belong to different groups of citizens (such as university students, employed persons and retirees).