Sarıkeçili yörüklerinde dini hayat
Religious life in Sarıkeçili yoruks
- Tez No: 649683
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu araştırmanın temel amacı göçebelerin heterodoks inanç ve davranışlarını, içsel dini motivasyonlarını ve dini hayatlarını incelemektir. Ayrıca hetorodoks inanç ve davranışlar ile dini hayatın inanç, duygu, bilgi ve davranış boyutları arasındaki ilişkiyi de ele almaktadır. Araştırma nicel ve nitel paradigmaların birlikte kullanıldığı karma yönteme göre tasarlanmıştır. Bu kapsamda nicel yöntem için heterodoks inanç ve davranışlar ölçeği, içsel dini motivasyon ölçeği ve dini hayat ölçeği, nitel yöntem için ise gözlem ve mülakat teknikleriyle bulgular elde edilmiştir. Araştırmanın nicel örneklemi, %30,4'ü kadın (n=85), %69,6'sı (n=195) erkek olmak üzere toplam 280 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın nitel çalışma grubu ise %30'u kadın (n=12), %70'i erkek (n=28) olmak üzere toplam 40 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre heterodoks inançlar boyutu ile inanç, duygu, bilgi ve davranış boyutları arasında negatif yönlü istatiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Heterodoks davranışlar boyutu ile duygu ve davranış boyutu arasında pozitif yönde, heterodoks davranışlar boyutu ile bilgi boyutu arasında ise negatif yönde istatiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Buna göre heterodoks inançlar artıkça dini hayatın inanç, duygu, bilgi ve davranış boyutunun azaldığı; heterodoks davranışlar artıkça ise dini hayatın bilgi boyutunun azaldığı, duygu ve davranış boyutunun arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to analyze heterodox belief and actions, internal religious motivations and religious lives of nomad people. Moreover, this study deals with the relation between heterodox belief and actions, and belief, emotion, information and action aspects of religious life. The research was designed according to the mixed method in which quantitative and qualitative paradigms are used together. Within this context, findings were obtained via heterodox belief and actions scale, internal religious motivation scale and religious life scale used for quantitative method, and via observation and interview techniques used for the qualitative method. The quantitative sample consists of 280 people in total, 30,4 % of whom are women (n=85), and 69,6 % (n=195) of whom are men. The qualitative work group consists of 40 people in total, 30% of whom are women (n=12), and 70 % of whom are men (n=28). Depending on the findings obtained through the study, in the negative direction there has been found statistically meaningful relationships between heterodox belief scale and belief, emotion, information and action scales. There has been found statistically meaningful relationships between heterodox actions scale, and emotion and action scale in the positive direction, and statistically meaningful relationships between heterodox actions scale and information scale in the negative direction. According to this, it has been concluded that as heterodox beliefs deepen, the belief, emotion, information and action aspects in the religious life diminish, and as heterodox actions deepen, the information aspect of the religious life diminish, but emotion and action aspect of the religious life deepen, as well.