Akdeniz'in mitolojik rotaları
Mythological routes of the Mediterranean
  1. Tez No: 649685
  2. Yazar: DENİZ AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞAH ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Marine, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Eski Çağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Antik Dönemden günümüze sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ve iklimi, yeryüzü şekilleri, uygarlıkları ile bütün dünyanın minyatürü olarak görülen Akdeniz'in mitolojide de önemi büyüktür. Akdeniz coğrafyasında gerçekleşen mitolojik yolculukları, rotalar ve dönemin özellikleri göz önüne alındığında, tarihsel ve coğrafi gerçeklerden tam olarak ayırmak mümkün değildir. Nitekim Iason ve Argonautlar, Odysseus, Aeneas ve Akdeniz'de gerçekleşen diğer mitolojik rotalar bizlere dönemin Akdeniz coğrafyası, madenciliği, ticaret ağları, yaşam şekli, siyasi algısı, dinsel inançları, denizciliği ve gemi yapımı ile ilgili eşsiz bir hazine sunmaktadır. Bu tezin amacı, sayısız kaynak vasıtasıyla günümüze kadar aktarılmış ve günümüzde hala birçok bilim dalı açısından ilham kaynağı olan mitolojik Akdeniz yolculuklarının gerçekleşme nedenlerini – sonuçlarını, rotaların reel Akdeniz coğrafyası ile bağlarını, antik ve modern kaynaklar ışığında ortaya çıkarmaktır. Ayrıca Akdeniz'de gerçekleşen mitolojik yolculuklar sistemli bir hale getirilerek tek bir kaynak çatısı altında birleştirilmiş ve literatürde bu alanda bulunan eksikliği tamamlamak amacı güdülmüştür. Özellikle Iason ve Argonautların yolculuk rotalarına yoğunlaşan çalışmaların eksikliği göz önüne alınarak Antik ve modern kaynaklar derinlemesine incelenmiş ve karmaşık bilgiler daha sistemli bir hale getirilmiştir. Akdeniz'in mitolojik rotaları ele alınırken, muğlak olan yerlerin günümüzdeki lokalizasyonları kanıtlar ve olasılıklar ekseninde tartışılmıştır. Bu rotalar ile ilgili kaynakların çoğunluğu lokalizasyonlar yerine olaylar üzerine yoğunlaştığından; güzergâh ve lokalizasyonlar esas alınarak hazırlanan bu çalışma haritalarla da desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Mediterranean, which has been home to countless civilizations from ancient times to the present day and which is seen as a miniature of the whole world with its climate, landforms, civilizations, is also important in mythology. It is not possible to fully distinguish the mythological voyages that took place in the Mediterranean geography from the historical and geographical facts, given the routes and characteristics of the period. Indeed, Iason and the Argonauts, Odysseus, Aeneas and other mythological routes in the Mediterranean offer us a unique treasure of the Mediterranean geography, mining, trade networks, way of life, political perception, religious beliefs, shipbuilding and seafaring of the period. The aim of this thesis is to reveal the reasons and results of the mythological Mediterranean journeys, which have been transferred to the present day through numerous sources and which are still inspiring for many branches of Science, the connections of the routes with the real Mediterranean geography, in the light of ancient and modern sources. In addition, the mythological voyages in the Mediterranean were made systematic and combined under a single source and the aim was to complete the lack of literature in this area. Especially considering the lack of studies focusing on the travel routes of Iason and Argonauts, ancient and modern sources have been studied in depth and complex information has been made more systematic. While the mythological routes of the Mediterranean were discussed, the present-day localizations of the ambiguous places were discussed on the basis of evidence and possibilities. Since the majority of the resources related to these routes are focused on events rather than localizations, this work, which is based on routes and localizations, has also been supported by maps.