Homeros'tan Klasik Çağ'ın sonuna Hellespontos: Bir denizin tarihi
The Hellespont from Homer to Classical Age: A History of a Sea
- Tez No: 745350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hellespontos Homeros'tan itibaren, Klasik Çağ'ın sonuna kadar jeostratejik konumuyla, birçok siyasi gücün hedefinde olmuştur. Akdeniz'den Karadeniz'e tek girişin Hellespontos üzerinden olması sebebiyle, devletler tarafından çokça kez kontrol edilmeye çalışılmıştır. Kıtaları ve denizleri birbirine bağlayan Hellespontos, hiç şüphesiz tarih boyunca iskân edilmiş bir bölgedir. Verimli kıyılarında birçok yerleşim kurulmuştur. Avrupa ve Asya kıyılarındaki yol ağları iki kıta arasında köprü görevi gördüğünü kanıtlar niteliktedir. Hellespontos eski toplumlar için, Boğazın şiddetli yüzey akıntıları ve kuzeydoğu rüzgârları sebebiyle geçilmesi zor bir deniz olmuştur. Hellespontos tarihsel süreç içerisinde gerek mitolojik anlatılar gerekse siyasi olaylar ile ilgili olarak Antik kaynaklarda yer almıştır. Aioller ile başlayan Yunan Kolonizasyonu bölgeye daha sonra Ionlar ve Atinalıların gelmesiyle devam etmiştir. Atinalıların boğaza tam anlamıyla hâkim olmaları, Perslerin bölgeye gelişleri ile son bulmuştur. Perslerin Yunanistan seferinde yenilgiye uğramaları ile Boğazın hâkimiyeti tekrardan Atina'ya geçmiştir. Spartalılar ile Atinalılar arasında gerçekleşen Peloponnesos Savaşı ile Hellespontos'un Spartalıların kontrolüne geçtiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Hellespont, with its geostrategic position, has been the target of many political powers since Homer until the end of the Classical Age. Since the only entrance from the Mediterranean to the Black Sea is through the Hellespont, it has been tried to be controlled many times by many states. Connecting continents and seas, the Hellespont has undoubtedly been an inhabited region throughout history. Many settlements were established on its fertile coasts. The road networks on the European and Asian coasts prove that it serves as a bridge between the two continents. The Hellespont was a difficult sea for ancient people to cross due to the strong surface currents and northeast winds of the strait. Hellespontos has been attested by many ancient sources in terms of both mythological narratives and political events in the historical process. Greek Colonization, which started with the Aeolians, continued with the arrival of the Ionians and Athenians to the region. The strong Athenians control of the strait has been ended with the arrival of the Persians in the region. With the defeat of the Persians after the Graeco-Persian Wars, the dominance of the strait passed back to Athens. With the Peloponnesian War that took place between the Spartans and the Athenians, the Hellespont came under the Spartan control.