Geoffrey Chaucer ve Samuel Butler'in seçili eserlerinde beliren mizah anlayışı ve Akdeniz coğrafyasına etkisi
The sense of humor and the effects of Mediterranean geography in the selected works of Geoffrey Chaucer and Samuel Butler
  1. Tez No: 990722
  2. Yazar: ABDULKADİR ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARDA ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Ortaçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ortaçağ Batı edebiyatında yer edinmiş mizahî eserlerin gelişimini; Doğu ve Batı gelenekleri arasındaki edebî, kültürel ve entelektüel etkileşimler çerçevesinde ve özellikle Akdeniz havzasının bu etkileşimlere sağladığı katkı bağlamında incelemektir. Çalışmanın araştırma sorusu“İngiliz yazarlardan Geoffrey Chaucer (1387-1400) ve Samuel Butler'ın (1612-1680) seçili eserlerinde ortaya çıkarılan mizah unsurlarına Akdeniz havzası kültürel unsurlarının etkisi ne ölçüdedir?”olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Chaucer'ın Canterbury Hikâyeleri ile Troilus ve Criseyde başlıklı eserleriyle Butler'ın Hudibras başlıklı eseri içerik incelemesine tabi tutulmuştur. Araştırmanın alanyazın taramasını takiben seçili eserlerin incelenmesinde yöntemsel olarak yakın okuma, içerik incelemesi teknikleri ve karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada, eserlerde beliren mizahî unsurlar geleneksel olarak mizahî unsurların açımlanmalarında kullanılan kuramlardan sadece Üstünlük Kuramı aracılığıyla çözümlenmiştir. Çalışmanın bulguları, karakterlerin kendilerini güçlü, önemli, ahlâklı ve değerli görmek ve göstermek amacıyla karşısındakini küçümseme yoluna gittiklerini göstermektedir. Bunu yaparken de, karakterler ya mizahı güçlü bir araç olarak kullanmaktadırlar ya da ortaya çıkan durum başlı başına bir mizaha dönüşmektedir. Ayrıca, her üç eserde de Akdeniz havzasına ait unsurların, özellikle de yer, tarihsel olay ve kişi adlarının sıklıkla kullanıldığı görülmüştür ki bu da bize Akdeniz havzasının tarihsel ve kültürel birikiminin hem Ortaçağ İngiliz edebiyatına ve hem de Ortaçağ İngiltere'sine olan etkisini göstermektedir. Dolayısıyla Akdeniz havzasının, mizahın doğrudan bir konusu olmadığı; bünyesinde barındırdığı mekânlar, kişiler ve mitolojik unsurlar aracılığıyla mizahî unsurların ortaya çıkmasını mümkün kılan kültürel ve kavramsal bir çerçeve sunduğu sonucuna da ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, toplumsal yönleri bakımından genellikle olumsuz bir dönem olarak görülen Ortaçağ'ın zengin mizahını ortaya koymaları ve Akdeniz coğrafyasının bu eserler üzerindeki belirgin kültürel etkisini vurgulamaları yönüyle önem arzetmektedir. Bu açıdan bakıldığında, çalışmanın ileride yapılması olası olan Ortaçağ ve mizah ile ilgili çalışmalara katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the development of humorous works that have taken their place in medieval Western literature within the framework of the literary, cultural, and intellectual exchanges between Eastern and Western traditions, and particularly in the context of the Mediterranean basin's contribution to these exchanges. The research question of this study is formulated as follows:“To what extent have the cultural elements of the Mediterranean basin influenced the humorous elements identified in selected works by the English authors Geoffrey Chaucer (1387–1400) and Samuel Butler (1612–1680)?”To answer this, Chaucer's The Canterbury Tales and Troilus and Criseyde, along with Butler's Hudibras, are analyzed through content analysis. Following the literature review, the selected works were examined using close reading, content analysis, and comparative analysis as methodological approaches. In this study, the humorous elements identified in the works have been analyzed exclusively through the Superiority Theory, one of the traditional theoretical frameworks commonly employed in the interpretation of humor. The findings show that characters often belittle others to appear powerful, important, moral, and valuable. They use humor as a tool or create humorous situations within the narrative. Elements from the Mediterranean, such as place names, historical events, and personal names, are frequently present across all three works, reflecting the influence of the region's cultural and historical legacy both on medieval English literature and on medieval England itself. Thus, it has been concluded that the Mediterranean basin does not constitute a direct subject of humor; rather, through the places, figures, and mythological elements it encompasses, it provides a cultural and conceptual framework that enables the emergence of humorous elements. These results are significant in that they reveal the rich humor of the Middle Ages—often regarded as a generally negative period in terms of its social dimensions—and highlight the pronounced cultural influence of Mediterranean geography on these works. Overall, this study aims to contribute to future research on medieval humor and the cultural influences shaping it.