Ortaokullarda yetenek yönetiminin uygulanma düzeyi ile iş motivasyonu ve örgütsel yabancılaşma düzeylerinin incelenmesi
Analysis of application level of talent management with job motivation and organizational alienation levels at secondary schools - Орто мектептерде чеберчиликти өнүктүрүү деңгээли менен иш мотивациясы жана иштен чоочундоо деңгээлдеринин анализи - Анализ уровня применяемости способности управлении талантами и рабочей мотивации и организационной отчужденности в средних школах
  1. Tez No: 649730
  2. Yazar: MEHMET GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ YEŞİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu araştırmada, okul yöneticileri ve öğretmenlerin algılarına göre kamu ortaokullarında ve özel ortaokullarda yetenek yönetiminin uygulanma düzeyini belirlemek; yetenek yönetiminin uygulanma düzeyi ile öğretmenlerin iş motivasyonu ve örgütsel yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişki ve etki düzeyini değerlendirmek; öğretmenlerin iş motivasyonu ve örgütsel yabancılaşma düzeylerinin; cinsiyet, branş, öğrenim durumu, mesleki kıdem değişkenlerine göre farklılaşma olup olmadığını ortaya koymak; uygulamalara ilişkin görüş ve önerilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma, 2017/2018 Eğitim öğretim yılının ikinci döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Denizli ilinde bulunan 226 kamu, 26 özel ortaokulda görev yapan 4621 öğretmen ve okul yöneticisi oluşturmaktadır. Örneklem yöntemi olarak“Katmanlı”,“Uygun ”ve Tesadüfî“ örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Buna göre çalışmanın örneklemini 684 kamu, 170 özel ortaokulda görev yapan toplam 854 öğretmen ve okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullandığı karma desende tasarlanan betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın nicel kısmı genel tarama modeli kapsamında ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Nitel kısmında ise içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi formu ve yapılandırılmış görüşme formu; Yerlikaya (2017) tarafından geliştirilen Eğitimde Yetenek Yönetimi Ölçeği; Yılmaz (2009), tarafından eğitim örgütlerine uyarlanan İş Motivasyonu Ölçeği ve Eryılmaz (2010) tarafından geliştirilen ”Örgütsel Yabancılaşma Ölçeği" vasıtasıyla toplanmıştır. Veri toplama araçlarının geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılmasından sonra verilerin analizinde; ortalama, standart sapma, t testi, Tek Yönlü Anova testi, Kruskal Wallis testi; değişkenler arasında farklılaşma olduğu durumlarda farklılaşmanın kaynağını belirlemek için Scheffe testi; değişkenler arasındaki ilişki durumunu ortaya koymak için Pearson korelasyon testi ve değişkenler arasındaki etkiyi belirlemek için resgresyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aims of this research are to determine the application level of talent management in public and private secondary schools according to the perceptions of school administrators and teachers; to evaluate the relationship between the talent management and job motivation and organizational alienation levels of school administrators and teachers and to determine whether the levels of job motivation and organizational alienation of school administrators and teachers differ according to some variables such as gender, age, branch, education level and professional seniority variables. And to find out the opinions and suggestions about the applications of participants. The research was conducted in the second semester of 2017/2018 academic year. The population of the study consists of 4621 teachers and school administrators working in 226 public and 26 private secondary schools in Denizli.“Stratified Sampling”,“Convenience Sampling”and“Random Sampling”methods were used as sampling methods.The sample of the study consists of 854 teachers and school administrators working in 684 public and 170 private secondary schools. The research is a mixed-use study designed in correlational survey model within quantitative and qualitative scope of general descriptive model. The quantitative part of the research was carried out in the relational model within the scope of the general model. İn the qualitative part, content analysis method was used. The data of the study was collected using“Personal İnformation Form”and“Structured İnterview Form”developed by the researcher,“Talent Management Scale İn Education”developed by Yerlikaya (2017),“Work Motivation Scale”adapted to educational organizational to by Yılmaz (2009) and“Organizational Alienation Scale”developed by Eryilmaz (2010). Following the validity and reliability studies of data collection tools; arithmetic mean, standard deviation, t test, One Way Anova test, Kruskal Wallis test were used in the analysis of the data. In cases where there is differentiation between the variables, Scheffe test, Pearson correlation test and regression test, were used to determine the source of differentiation relationship among variables and effect of variables.