Symbolic violence: Reproduction of gender inequality in Turkish media: Case of 'New Bride' television serial
Simgesel şiddet: Türk medyasında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yeniden üretimi: 'Yeni Gelin' televizyon dizisi örneği
- Tez No: 649736
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ESKİCUMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Medya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Şiddet simgesel şekliyle toplumsal eşitsizlik ve hiyerarşilerin yeniden üretilmesi ve devam ettirilmesinde fiziksel olandan daha etkilidir. Kitle iletişim araçları, özellikle televizyon hemen hemen her haneye girebilme ve çok büyük miktarda ve çeşitlilikte kültür ürünü üretme kapasite ile toplumsal düzeni inşa etme gücüne sahiptir ve böylelikle etkili bir toplumsallaşma aracı olarak işlev görmektedir. Televizyon izleme, internet teknolojisinin hızlı gelişimine rağmen halen Türk toplumunda önde gelen boş zaman etkinlikleri içerisinde yer almaktadır. Televizyonun en çok izlendiği saatlerin büyük bir kısmında diziler yer almaktadır ve bir çok izleyici için günün önemli bir ritüeli haline gelmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği günümüzde Türk toplumunda, özellikle etkili toplumsallaşma aracılarından olan televizyonda önemli bir sorun olarak yer almaktadır. Yirminci yüzyılın en sofistike ve üretken bilim insanlarından biri olan Pierre Bourdieu alan, habitus, sermaye, simgesel şiddet kavramlarını geliştirerek düşünümsel bir sosyolojik bakış açısı ile toplumsal düzen ve yapının nasıl inşa edildiği ve yeniden üretildiğini derinlemesine anlamak için çaba göstermiştir. Bu araştırma,“Yeni Gelin”televizyon dizisini toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yeniden üretilmesi ve“simgesel şiddet”bağlamında ele almaktadır. Bu araştırmada medya çalışmalarında yaygın olan ve sıklıkla kullanılan nitel içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Bourdieu'nun simgesel şiddet teorisinin doğası gereği örtülü içeriği çözümlemektedir.“Yeni Gelin”dizisi içerik analizinin birimini oluşturmaktadır. Kodlama çerçevesinde“simgesel şiddet”içerik analizinin ana kategorisini,“toplumsal alan ve işgücünün cinsiyetçi bölünümü”,“kamusal alanın dışında yer alma”,“tahakküm edene ve kaderine duyulan sevgi”,“bedensel duygular”,“simgesel bağlılık”,“eski rejim”ve“eril bakış açısı”içerik analizinin alt kategorilerini oluşturmaktadır. Araştırma“Yeni Gelin”televizyon dizisinin geniş ölçüde ve yoğun bir şekilde simgesel şiddet yoluyla toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yeniden ürettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence in symbolic form is more consequential in reproduction and perpetuation of social inequalities and hierarchies than physical one. Of the mass media, especially television, with the capacity to access to almost every household and produce a great amount and variety of cultural commodities, has great power to construct social order, thus functions as an agent of socialisation. Despite the fact that internet technology is highly developed and penetrated into our lives, television is still one of the major free time activities in Turkish society. Television serials cover a substantial amount of prime time hours and become an important daily ritual for many audiences. The plight of gender inequality to this day remains grim reality in Turkish society and televisions, as one of the primary agents of socialisation, matters a lot in this regard. Bourdieu as a sociologist, anthropologist and philosopher, strived for getting a deep insight into how social order and structure is constructed and reproduced with a reflexive sociological view in modern capitalist societies. He established the theories of symbolic violence, capital, habitus, which are interrelated and embraced together. The research analyses how“New Bride”television serial reproduces gender inequality by wielding symbolic violence. The research adopts qualitative content analysis technique, which is commonly and frequently used in media studies. The research analyses the latent content of the serial for the nature of Bourdieu's theory of symbolic violence.“New Bride”television serial is the unit of the content analysis.“Symbolic violence”is the main category and“sexual division of labour and space, exclusion from public space, androcentric vision, bodily emotions, symbolic dependence, love of dominant, ancien regime”are the subcategories in the coding frame. The research reveals that“New Bride”television serial involves in large part symbolic violence and thus contributes to reproduction of gender inequality.