Taşıtlarda yakıt pili uygulamaları
Fuel cell applications in vehicles
- Tez No: 649740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL BALKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünyadaki enerji üretimi; sanayileşme, nüfus artışı ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak sürekli artış göstermektedir. Artan enerji ihtiyacını karşılama ile birlikte fosil enerji kaynaklarının rezervleri de azalmaktadır. Fosil yakıtların yakılmasıyla ortaya çıkan, karbondioksit, karbonmonoksit ve metan gibi gazlarda küresel ısınma, sera etkisi gibi sorunları ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenlerden dolayı günümüzde bu fosil yakıtların yerine doğa dostu yenilenebilir kaynaklar kullanılmaya başlanmıştır. Bu tezde taşıtlarda yakıt pili kullanımı detaylı olarak incelenmiştir. Bu bağlamda, hidrojen üretimi, depolama, yakıt pilleri ve elektrikli taşıtlar irdelenmiş ve bir bütün olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy production in the world is constantly increasing due to industrialization, population growth and technological developments. As a result of meeting the increasing energy need, the reserves of fossil energy resources are also decreasing. Problems such as global warming and greenhouse effect occur in gases such as carbon dioxide, carbon monoxide and methane, which are caused by the burning of fossil fuels. For these reasons, environmentally friendly renewable resources have started to be used instead of these fossil fuels. In this thesis, the use of fuel cells in vehicles has been examined in detail. In this context, hydrogen production, storage, fuel cells and electric vehicles were examined and presented as a whole.