Hidrojen enerjisi, üretimi ve uygulamaları
Hydrogen energy, production and application
- Tez No: 238114
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sanayi devrinin lokomotif rolünü üstlenmiş olan fosil yakıtlar (petrol, kömür) vedevamı olan doğalgaz rezervleri sınırlıdır. Aynı zamanda çevre problemlerinde de enbüyük etmenlerdendir. Tüm bu nedenler, alternatif yakıt ya da kaynaklara gereksinimiortaya çıkarmıştır. Hidrojen bu alternatiflerden olmaya aday; sınırsız temiz ve verimlibir yakıttır. Diğer alternatif enerji kaynaklarının depo edilme sürecinde taşıyıcı rolüüstlenebilecektir.Bu çalışmada hidrojen, özellikleri, depolanması, taşıtlarda kullanılmasıaraştırılmıştır. Hidrojenin direkt olarak içten yanmalı motorlarda kullanımı ve bununmotor performansına etkileri incelenmiştir. Yani bir enerji dönüşüm sistemi olan veyakıt kimyasal enerjisinin direkt elektrik enerjisine dönüşümünü sağlayan yakıt pilininyapısı, çeşitleri, çalışma prensibi araştırılmıştır. Yakıt pili teknolojisi ile hareket edentaşıt sistemi ve sistem üniteleri incelenmiştir.Anahtar sözcükler : Alternatif enerji, hidrojen, yakıt pili, motor
Özet (Çeviri)
Fossil fuels, (oil, coil) playing a role of industrial revolution?s locomotive andnatural gas are restricted with their sources. They are also great factors of theenvironmental problems. All these reasons require alternative fuels or sources.Hydrogen fuel is a candidate for one of them which is unlimited, clean, efficient. It mayplay a role as carrier for storing the other alternative energy sources.In this study, it is aimed to introduce the hydrogen fueled engine tecnology.Hydrogen usage directly in the intermal combustion engines and its effeects of theengine performance are investigated. Fuel cell that is a new energy conversion systemand directly converst the chemical energy to electrical are examinedbased on structural,kind and working priccipal. Vehicle system working fuelcell technology and systemunits are studied.Keywords : Alternative energy, hydrogen, fuel cell, engine